Centralna protruzja jądra miażdżystego

użytkownik
janusz

Prosze o wytlumaczenie mi prostymi slowami o co tu chodzi:opis rm.-poziom tarczy miedzykregowej l-5 l-6-centralna protruzja jadra miazdzystego tarczy m-k z kompresja worka oponowego i uciskiem obu korzeni nerwowych s-1 w kanale kregowym.
diagnoza leczenia szpitalnego .,,operacja**16-dni pobytu po ktorych nie wyrazilem zgody na zabieg.
jeszcze jedno pytanie:czy moze to byc potraktowane jako,,uraz czy schorzenie**???poniewaz ostrego bolu w odcinku l/s.-doznalem przy mocnym upadku na posladki,

Reklama
użytkownik
stapler

Nasz tryb życia powoduje że struktury dysku się degenerują. Dochodzi do protruzji krążka międzykręgowego co przejawia się pęknięciem pierścienia włóknistego w dysku międzykręgowym i wysunięciem się jądra miażdżystego poza obrys krążka międzykręgowego. Takie jądro jak w Pana przypadku może tak silnie się przesunąć, że powoduje ucisk na kręgosłup i korzenie nerwowe wychodzące z kręgosłupa.
Protruzja jest następstwem zmian degeneracyjnych w kręgosłupie, które mogą być wyzwolone poprzez nagłe przeciążenie kręgosłupa (np. upadek). Więc jest to choroba, a nie uraz.
W Pana przypadku jedynie leczenie operacyjne wchodzi w grę. Jeśli Pan się nie zoperuje może dojść do niedowładu kończyn dolnych.

użytkownik
janusz

DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ. Mam jeszcze jedna rzecz ktorej nie moge zrozumiec!natomiast,pod koniec ubieglego roku mialem robiony R/M w opisie-POZIOM TARCZY MIEDZYKREGOWEJ L5-L6-centralne wypadniecie jadra miazdzystego tarczy m-k z kompresja worka oponowego i uciskiem obu korzeni nerwowych Si w kanale kregowym.W opisie R/M ktory robilem nie dawno pod koniec maja.jest ze,opis-L5-L6-centralna protruzja jadra miazdzystego tarczy m-k z kompresja worka oponowego i uciskiem obu korzeni nerwowych S1 w kanale kregowym. JAK MAM TO ROZUMIEC??? CZY CENTRALNE WYPADNIECIE JADRA MIAZDZYSTEGO A CENTRALNA PROTRUZJA, TO ZNACZY TO SAMO???A MOZE TO JAKAS POMYLKA? BARDZO PROSZE O POMOC,jesli konieczna jest operacja to chcialbym zrozumiec obydwa wyniki R/M.

użytkownik
mateusz

Tak te dwa sformułowania oznaczają to samo, protruzja - to słowo określające wnikanie jednego elementu w drugi. Tu jądro miażdżyste wnika do kanału kręgowego, czyli znajduje się już (przynajmniej pewną częścią) poza pierścieniem włóknistym.

użytkownik
jolka

Witam,proszę o wytłumaczenie mi co się dzieje w moim przypadku*W 12.2009 wynik rezonansu brzmiał*L5-S1 centralne wypadnięcie jądra miażdzystegotarczym-k z kompresją worka oponowego i uciskiem obu korzeni nerwów S-1zwłaszcza lewego w kanale kr.L4-L5 szeroko podstawna centralna protruzja-uwypuklenie jądra miażdżystego tarczy m-k.W 10.2010 operacja.Discectomia L5-S1 po stronie lewej.Laminotomia i częściowa facetectomia L5 po stronie lewej.Odbarczenie kanału kręgowego.Spondylodeza międzytrzonowa L5-S1 z zastosowaniem wiór autogennych i koszyka międzytrzonowego ProSpace AESCULAP.Stabilizacja transpedikularna L5-S1 obustronna.Obecnie z powodu złego stanu i bólu prawej strony zrobiona tomografia i wynik*na poziomie L3-L4 uwypuklenie krążka mk typu bulging.Zwężony prawy otwór mk L3-L4 bez ucisku,L4-L5 centralna protruzja krążka mk z prawostronną lateralizacją wpuklającą się do kanału kr.na gł.ok.4mm z uciskiem worka oponowego.Wymiar strzałkowy światła kanału na poz.L4-L5 zmniejszony do ok.11mm.Na pozimie L5-S1 centralna protruzja kr.mk wpuklająca się do kan.kr. na gł.5 mm z uciskiem worka op.Miało być dobrze i wrócic do pracy w lipcu a w tej chwili coś pochodzę,coś zrobię i wieczorem tzw.dętka.Ból i tyłka nie da sie dzwignąć.Jak to wszystko możliwe,czyżby jakieś nawracające przepukliny? Dziękuję i proszę o odpowiedz.

użytkownik
elamela19

Mam 52 lata jestem kobietą i proszę o interpretację mojego wyniku TK kręgosłupa lędzwiowego. Stwierdza się centralno -przodo boczną protruzję krążka międzykręgowego L5/S1 uciskającą prawy korzeń rdzeniowy na tym poziomie.Zwężenie przestrzeni międzykręgowych L3/L4,L4/L5,L5/S1. Efkt próżńi na poziomie krążków międzykręgowych L3/L4 I L4 /L5. Duża wyrośl kostna przednio-dolnej krawędzi VL3.Ponadto mniejsze osteofity widoczne na krawędziach pozostałych kręgów lędzwiowych i krawędziach powierzchni stawowych w stawach międzykręgowych.

użytkownik
Bozena

Mam49 lat dzisiaj odebralam MRI opis Lordoza szyjna splycona. Na poziomie C5-C6 widoczna jest przepuklina dyskowa tylna [protruzja] *ktora modeluje worek oponowy rdzenia.Na poziomie C6-C7 widoczna jest przepuklina dyskowa tylna i prawoboczna [protruzja] Ograniczenie rezerwy objetosciowej kanalu kregowego na poziomie C6-C-7 Mostkujace zmiany zwyrodnieniowe na krawedziach trzonow C6-C7 Muusze przyznac ze jestem przygnebiona tym opisem Nie bardzo wiem co robic Bardzo mnie boli prawa strona szyji nawet czuje jak by byla dretwa bardzo prosze o udzelenie mi informacji co mam dalej robic DZiekuje

Twoja odpowiedź