Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Usunięcie pęcherzyka żółciowego a astma i alergia


Gość Magda

Rekomendowane odpowiedzi

Za 2 tygodnie mam operacje pdobno laparoskopowo,Chcialbym sie dowiedziec czy moze to byc w znieczuleniu ogolnym czy musi byc w narkozie?Mam astme oskrzelowa i alergie na roztocza i siersc oraz plesnie,moj ojciec ma na peniczyline,Boje sie narkozy i chcialabym jej uniknac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość maciek18

znieczulenie ogólne i narkoza to to samo :) ja miałem 3 tygodnie temu cholecystektomie laparoskopową, a jestem alergikiem, astmatykiem, mam nadciśnienie tętnicze i pragnę Cię uspokoić, też jestem uczulony na sierść, pleśnie i wiele wiele innych ( pokarmowe, wziewne) i z leków amlopin. Decyzje co do rodzaju znieczulenia i tak podejmie w szpitalu twój anestezjolog po konsultacji z tobą (dostaniesz do wypełnienia ankietę z pytaniami) a i tak na bank jeszcze sam Cię o coś zapyta. Jeśli będziesz się chciała czegoś dowiedzieć to pytaj anestezjologa ( obawy, wątpliwości itd). Na pewno powiedz o uczuleniu twojego ojca na penicylinę (to nie musi być dziedziczne i nie znaczy że ty też jesteś na nią uczulona), ale z pewnością jest to istotne. Życzę zdrowia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomylilo mi sie mialo znieczulenie miejscowe a narkoza. A ty jakie miales znieczulenie?dlugo trwal zabieg?duzo miales kamieni?Ja mam liczne malezlogi.W jakim miescie miales przeprowadzony zabieg? Strasznie sie boje narkozy*/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość maciek18

co do długości zabiegu w moim przypadku to było ok 1 - 1,5 h (nie wiem dokładnie wnioskuje po godzinie wejścia na blok operacyjny i godzinie w której się obudziłem na sali pooperacyjnej czyli mogłem zerknąć na zegarek więc zabieg mógł być nawet nieco krótszy) A co do kamieni, kamień jeden ale złamany nie wiem czy w woreczku żółciowym się złamał(chociaż na usg był już chyba w 2 częściach) czy po operacji. Możliwe że sam go złamałem odwijając z gazy, ale wybitnie kruchy. Z tego co mówisz operacja będzie laparoskopowa czyli zostaną ci zrobione 3 do 5 nacięć ich ilość zależy od twojej anatomii tj. czy chirurgom starczą 3 narzędzia w twoim brzuchu czy dla pewności i twojego bezpieczeństwa użyją jednego czy więcej. W moim przypadku starczyły 3 takie (to są cięcia podstawowe, które na pewno zostaną wykonane przy operacji laparoskopowej) jedno w linii mostka 3 palce poniżej niego nacięcie ma 1 cm, jedno w pępku ok 0,5 cm, oraz 3 palców poniżej prawego łuku żebrowego też ok 0,5 cm W tym miejscu po operacji będziesz mieć dren, taką rurkę na której końcu będzie odciągnięta strzykawka, lub specjalne naczynko, dren ma za zadanie odciągnięcie płynów które będą się sączyć z zoperowanego miejsca m in krwi, płynu surowiczego, ja np. miałem wszystkiego razem 2 ml, ale nie sugeruj się tą ilością może u ciebie być tych płynów więcej lub mniej i nie będzie to złe. Jest też możliwość, że zostanie ci zrobiona operacja normalna tj. chirurg poinformuje Cię (gdy będziesz z nim rozmawiać o zabiegu innych chorobach itd zada Ci on kilka pytać, wszelkie wątpliwości wyjaśniaj z nim na pewno będzie ci w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania lepiej ode mnie) że jeśli nie będzie możliwości wykonania zabiegu laparoskopowo zrobią to klasycznie, ale to są naprawdę odsetki więc się nie przejmuj. Zabieg był przeprowadzony w Szczecinie, w 109 szpitalu wojskowym. I pragnę Cię uspokoić, narkoza jest na prawdę przyjemna tzn. przed operacją zasypiasz i póżniej budzisz się * po robocie * zero stresów czy czegokolwiek, tak jakbyś położyła się do własnego łóżka i obudziła zdrowa. W trakcie trwania narkozy może Ci się coś śnić, mi np. się śniło, tylko gdy sen zbliżał się do rozwiązania Pani anestezjolog mnie obudziła, gdy o tym wspomniałem to wywołało to rozbawienie u kilku osób :-) u mnie zresztą też. Jeśli masz więcej pytań, to postaram się na nie odpowiedzieć ekspertem chirurgii nie jestem ale mogę ci dać dobrą świadomość tego jak będzie po zabiegu, moje odczucia itd. Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche sie uspokoilam,ale boje sie ze sie nie obudze,szczegolnie dlatefgo ze mam croeczke mala,a zbaieg miales w ten sam dzien co Cie przyjeli?Kiedy Cie wypuscili? Jak zwalczyc strach przed operacja?do 25 zostaly mi 2 ty,a ciagle sie boje i placze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym prosila o twoje odczucia Macku poniewaz mam kamienia jednego 27mm ale nie mam atakow.Bardzo boje sie operacji i zycia bez woreczka a mam dopieor 23lata nikt u mnie wczesniej nie mial kamieni nie wiem skad to i takiej wielkosci.Bylabym wdzieczna jakbys mogl napisac jak sie czujesz po operacji co Ci powiedzial lekarz na ten caly temat woreczka i jakie wskazania dal.Czy masz jakies dolegliwosci i czy brak woreczka dziala negatywnie na nasz organizm czy jest to tak jak po wycieciu np wyrostka robaczkowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość maciek18

obudzisz się na 100 % :) teraz są takie leki że szok. Zabieg miałem dzień później lekarze przygotowują organizm, robią podstawowe badania, szykuj się na pobór krwi, RTG klatki piersiowej i EKG serca, no i USG brzucha ( chyba wszystko wymieniłem) nie pamiętam już jak z jedzeniem ale chyba do czasu zabiegu od przyjęcia już sobie nic nie zjesz tzn. nic ciężko strawnego pewnie jakąś zupkę dostaniesz :) polecam na głód wypijać parę łyków wody to pomaga. Przyjęty zostałem w środę 21, 22 operacja warto dodać że o 8 jako pierwszy, a wyszedłem 24 w sobotę ok 10 godziny, także radziłbym Ci żebyś się przygotowała mniej więcej na takiej długości pobyt no i później też żeby Ci ktoś pomagał, tj. nie przemęczaj się bez potrzeby przez pierwsze kilka dni w domu jeśli możesz to warto sobie poleniuchować a co tam ! :-) co do noszenia jakichś domowych Ciężarów i rzeczy to zapytaj chirurga. Ja jakoś szczególnie się nie bałem przed operacją, ale w szpitalu miałem taką chwilę zwątpienia i paniki czy w piżamie i w kapciach gnając przez pół miasta nie wrócić do domu *-) Coś na strach ? Jedyne co mogę polecić to zjedz sobie coś dobrego przed operacją, coś na co miałaś ochotę, pizze, frytki cokolwiek z tych drobnych przyjemności, po zabiegu będziesz na lekkiej diecie przez jakiś czas więc żeby później tak bardzo nie kusiło zjedz teraz to na co miałaś ochotę :) A jeśli naprawdę mocno się stresujesz to może idź do lekarza rodzinnego i spytaj się czy może ci polecić coś uspokajającego bo niema co sobie nerwów psuć. Dostaniesz jeszcze dietę na kartce po zabiegu i lekarz Ci wytłumaczy co i jak. Ja mam 18 lat i wszystko ładnie mi się wygoiło też jesteś młoda więc myślę, że ładnie i szybko ci się wszystko wygoi bez żadnych problemów. Życzę zdrowia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a bole po operacji kiedy calkowicie mijaja tzn kiedy czlowiek czuje sie tak jak w ogole by jej nie mial a czy masz jakies dolegliwoci typu biegunki,zaparcia, wzdecia, wyrzuty zolci do zoladka itd i czy mailes przed zabiegiem problemy z zoladkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość maciek18

ból ustąpił po jednym czy dwóch dniach ciężko mi to określić bo zapomniałem do tej pory ale wiem że dosyć wcześnie obyłem się bez leków przeciwbólowych. A sam ból oceniłbym jako niezbyt uciążliwy tj. takie 4,5/10 tuż po operacji, gdy jeszcze nie działały leki przeciw bólowe. Na lekach jeśli występował ból to tylko gdy przestawał działać lek, tuż przed podaniem kolejnej jego dawki ból miał 0,5 -1/10. U mnie ból całkowicie minął po wypisaniu ze szpitala , ale zdarza się nawet teraz (3 tyg po zabiegu) ale ma to bardziej charakter ukłucia które zdarza się może raz na 2-3 dni trwa maks 1 sekundę i nie jest uciążliwe. z tego co wiem wyrzuty żółci do żołądka są chyba anatomicznie niemożliwe ( ale pewności nie mam) miałem biegunkę i bóle brzucha ze skurczami, ale to z własnej winy - raz zjadłem rzeczy zbyt tłuste, więc naprawdę ostrzegam pilnujcie diety po zabiegu bo poco sobie takie nieprzyjemności wywoływać? A problemów z żołądkiem nie miałem, tj czasem zdarzała mi się zgaga ale to sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość maciek18

Iza odpowiadając jeszcze na twoje wcześniejsze pytania, moje kamienie ( jeden który się złamał) miał 1,4 i 1,3 cm długości, u mnie też nikt w rodzinie nie miał kamieni, a lekarze stwierdzili że to musi być rodzinne bo w wieku 18 lat to się nie zdarza, no a jednak :-). Brak woreczka w pewien sposób działa negatywnie, po jego usunięciu już nie zjesz całej tacy tłustego fastfoodu, i jednak tych tłuszczy trzeba się wystrzegać więc nie porównałbym do tego wycięcia wyrostka, który kompletnie do niczego nie jest nam potrzebny. poczytaj moje wszystkie wypowiedzi myślę, że dają jakiś obraz o zabiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 21 lat,oki juz Ci podaje Izo 1761017.Mi na skeriwoaniu do szpitala napisali R ze mam tego samego dnia miec operacje,Badnaie rtg jzu zrobilam,w tym ide na krew ekg i do anestezjologa,a bede w szpitalu w Gdamsku Wojewodzkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale Macku co ci lekarz mowil pozniej po tej diecie miesiecznej mozna jesc wszystko tak jak normalny czlowiek i naprzyklad napic sie alkoholu bo wiadomo jakis grill czy urodziny?Boje sie ze bez woreczka zmioeni sie moje zycie ze bede odczuwala skutki jego braku piowiedz co na ten tmat mowili ci lekarze jaki to ma wplyw na dalsze zycie czy sraca je albo powoduje jakies choroby inne np?A jk ty sie czujesz z jedzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość maciek18

madziu na początku nawet nie pomyślisz o jedzeniu *) zapewniam że kroplówka Cię uszczęśliwi. Iza dieta z rygorem jest miesięczna po miesiącu zaleca się powrót do poprzednich nawyków żywieniowych co nie znaczy, że masz zjeść golonkę czy jakiegoś fastfooda ta dieta jest 6 miesięczna (przynajmniej mi tak zalecono na wypisie) żeby kamienie nie wróciły, co do diety i po niej tutaj na forum już o tym pisano poczytajcie, na pewno nie zjecie czegoś bardzo tłustego, a jeśli zjecie może skończy się nieprzyjemnie, ale to zależy od człowieka. Co do grilla to ja byłem w stanie zjeść bardzo chude mięso (szynkę) już kilka dni po zbiegu, ale na pewno nie jedzcie kiełbasy, kaszanki, niczego tłustego nawet z grilla, pilnujcie diety ! wcale nie jest ciężko gotowane mięso też ma swoje uroki:) Ja z jedzeniem czuję się bardzo dobrze, dieta nawet sprawiła że pozbyłem się paru zbędnych kilo, a uważam że jem normalnie, trzymając się zaleceń, nie tłusto, wiadomo że mięsa chude typu pierś z kurczaka, indyka, gotowane o diecie możecie gdzieś tu poczytać. Na życie nie ma to żadnego wpływu, nie skraca, nie powoduje chorób. A co do alkoholu czytałem że 2 kieliszki można spokojnie po miesiącu od operacji wypić. Poszukajcie tu na forum jest dużo zaleceń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedz po tej diecie nie mozna jesc niczego tlustego typu kielbaski itd przez ciebie wymienione?Powiedz co miales na mysli piszac ze jak ktos zje cos tlustego to moze sie skonczyc nieprzyjemnie?Piszac nie jedzcie kielbasek.....miales na mysli w ogole nigdy itd?Nie powoduje chorob a co z wrzodami na zoladkku np?bo z tego co sie naczytalam to czesto sie zdarzaja wyrzuty zolci do zoladka?Prosze poiwiedz co ci lekarz mowil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość maciek18

narkoza jest zawsze z intubacją, a co do nieprzyjemności po tłustym, ja miałem dość silne skurcze brzucha i biegunkę. ale po wypróżnieniu przechodziło. Przez pierwszy miesiąc po operacji nic tłustego, później można powoli zaczynać coś jeść w małych ilościach i próbować czy nie będzie boleć itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×