Naczyniak wątroby

użytkownik
Iwona

W kwietniu br. stwierdzono u mnie badaniem ultrasonograficznym zmianę w wątrobie. Mam 33 lata. Żadnych dolegliwości. Treść wyniku USG:
wątroba o prawidłowej echogeniczności, w prawym płacie ognisko hyperechogeniczne o wym. 2,1 X 2,8 cm do dalszej diagnostyki. Pozostałe narządy bez zmian. Wykonałam 3 dni później TK i stwierdzono naczyniaka.
Lekarz pierwszego kontaktu stwierdził, że tego się nie leczy, a jedynie kontroluje i co pół roku mam wykonywać badanie USG.
W dniu 13.11.2008 wykonałam badanie USG. Treść wyniku:
wątroba o prawidłowej echogeniczności, w prawym płacie widoczne jest nieostro odgraniczone normoechogeniczne z miąższem wątroby ognisko o średnicy 2,3 cm.
Pozostałę narządy bez zmian.
Jak mam rozumieć ten wynik, nie ukrywam, że jestem zaniepokojona, ponieważ wizytę u lekarza pierwszego kontaktu mogę dopiero mieć za 2 tygodnie. Są straszne kolejki. Proszę o wyjaśnienie, czy powinnam się martwić?

Reklama
użytkownik
stappler

Nie ma się co martwić. Opisywana zmiana z 13.XI to ta sama zmiana jaką stwierdzono w kwietniu czyli naczyniak. Echogeniczność takiej zmiany może się zmieniać (zresztą echogeniczność czasami jest sprawą subiektywną dla wykonującego USG) i jest to nadal naczyniak, do tego nie uległ on powiększeniu. Nie ma co się niepokoić tylko za pół roku należy wykonać kontrolne USG.
Pozdrawiam.

użytkownik
elzbieta

Czy jest konieczne wykonanie markerów nowotworowych???u mnie wykryto kilka dni temu naczyniaka 9mm, bylam u mojej pani lekarz, ktora dala skierowanie do poradni hepatologicznej, ale zapisy byly dopiero na kwiecien 2009, wiec dzis pojechalam prywatnie, do pani hepatolog ktora pracuje wporadni hepatologicznej, do tej, do ktorej mialam byc w kwietniu 2009, powiedziala mi ze tego sie nie leczy, ze to lagodna zmiana, ze moze sie powiekszac, i ze wazne tez jest aby usg bylo robione jednym aparatem, i u jednego lekarza, ja mam to szczescie ze od kilku lat chodze do jednego lekarza ktory robi mi usg, pluca, piersi, wezly chlonne...itd, ale zastanawiam sie wlasnie czy nie zrobic sobie markerow nowotworowych...i powiem szczerze ze bardzo, ale to bardzo sie boje:(((

użytkownik
stapler

Nie ma potrzeby wykonywania markerów nowotworowych. Zresztą nie ma bezpośrednio jednoznacznych markerów mówiących o nowotworze wątroby.

użytkownik
anitka

Pani doktor u ktorej bylam powiedziala mi ze nie ma potrzeby robienia asp, ale dla uspokojenia zrobilam je sobie sama, teraz czekam na wynik, mam naczyniaka ktory ma 8mm, i wykryto go niedawno, a robie badania usg systematycznie, powiedziala mi rowniez ze skoro watroba jest w normie,to najpierw musialaby byc marskosc watroby,i wtedy sie robi asp...czy to prawda czy mit??? prosze o odpowiedz, i czy naczyniak moze doprowadzic do przerzutow???sama juz nie wiem co o tym wszystkim myslec, nigdy nie chorowalam, a teraz nagle *naczyniak*:(((

użytkownik
elzbieta

A czy jest pewnosc ze naczyniak nie bedzie mial przezutow do innych narzadow????

użytkownik
elzbieta

Mam wynik AFP- 1.33, niby norma, ale za to AIAT(GTP) jest 33,17 Aspat(GOT) 24,44 a GGTP 24,09 norma dla AIAT(GTP) jest 32 dla kobiet, czy to duze przekroczenie????i czy robic dalej jakies badania pod katem naczyniaka???czy czekac te 3-4 m-ce bo radiolog powiedzial ze nic nie robic tylko przyjsc pozniej...az sie boje...

użytkownik
krzysztof

Ja mam 2 naczyniaki na watrobie stwierdzone 2 lata temu w tomografi i sie nie przejmuje jak widac zyje do dzis a wyniki morfologi i inne sa w normie. robie sobie raz w roku usg jamy brzusznej. gdyby naczyniaki byly zlosliwe to juz bym dzis nie zyl. tak sie rak by rozprzestrzenil szybko pol roku i nie ma czlowieka. tak ze uspokojcie sie kobietki i na luz dajcie sobie. moje markery alfa-feto-proteiny czyli AFL(marker pierwotnego raka watroby) to 1,5 i caly czas taki jest. a takze CEA (rak przewodu pokarmowego) tez mam 1,5. Acha moja zona miala 7lat temu stwierdzonego naczyniaka w usg nie duzy i do dzis zyje. ma takze podwyzszona bilirubine rzedu 2,1(norma do1,2) i niekiedy jest zolta, ale to w zwiazku z choroba watroby Gilberta nie grozna choroba watroby daje czasem dolegliwosci bolowe ale na tym to sie u niej konczy .Ja mysle ze duzo ludzi ma naczyniaki na watrobie ale nie ma o tym pojecia bo nie robi sobie badan.naczyniaka w 100% sa w stanie stwierdzic w tomografi podczas podawania kontrastu do zyly wtedy ta krew sie wypelnia tym kontrastrm a tomograf to rejestruje

użytkownik
ada

Ja też mam naczyniki..... i to 3 :((. Największy ma 6cm!!! Wiem o tym od 4 lat. Nic mi sie nie dzieje, ale też czasem napawają mnie niepokojem- nigdy nie wiadomo co może być dalej....

użytkownik
Ania

Mam 26 lat 1 maja 2009 miałam usg jamy brzusznej i stwierdzono zmianę hiperchegoniczną w 4 segmencie wątroby o wym 23/17mm. Jestem przerażona, zwłaszcza, że w rodzinie wiele osób miało nowotwory a ja sama wychowuję dziecko...

użytkownik
Monika

Również mam Naczyniaka wątroby , przy tym złe krzepnięcie krwi , czy to ma jakiś związek ze sobą? Jakie mogą być przyczyny pojawienia się Naczyniaka wątroby.

użytkownik
kobieta

Lekarz powiedzial mi ze najczesciej naczyniak robi sie po porodach

użytkownik
Aurela

Witam,w lutym miałam robione usg jamy brzusznej i stwierdzono że w prawym płacie podprzeponowo hiperechogeniczna,okragla przestrzeńo śr.12mm.Lekarz który robił badanie powiedzial ze to naczyniak jestem zmartwiona co moze być przyczyną powstania naczyniaków?W sierpniu planuje zrobic kontrolne usg czy coś zmieniło sie bo chruję na twardzinę i miłam zastosowane lampy +geralen 3 miesiace a czytałam o geralenie ze uszkadza watrobe.

użytkownik
Agnieszka

Ja mam 2 naczyniaki na warobie - jeden ma 5 a drugi 4 cm. Mam 27 lat. Byłam u wielu lekarzy - bo niestety moje naczyniaki dają mi dolegliwości bólowe. Nie moge jeść wszytskiego - np smazonych rzeczy, chleba itp bo po nich boli mnie wątroba. Ale lekarz kazał mi stosowć dietę i się nie przejmować. Więc głowa do góry. Z tym da się żyć nawet jeśli są takie objawy jak u mnie.
Pozdrawiam

użytkownik
ALDONA

WCZORAJ - PRZY OKAZJI BADANIA USG JAMY BRZUSZNEJ PRZY DOLEGLIWOŚCI PĘCHERZA MOCZOWEGO - DIAGNOZA - * w prawym płacie wątroby ognisko hiperechogeniczne o wym. 24X21X37 MM - dobrze ograniczone - obraz jak w przypadku naczyniaka* - zalecana DIAGNOSTYKA WIELOFAZOWA - BADANIE TK lub MR *
Zawsze zdrowa jak DĄB - od jakiegoś czasu - dolegliwości - bóle watrobowe - nie mówie mężowi i synowi- nie chcę martwić...Możecie jakoś wspomóc radą??