Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Naczyniak wątroby


Gość Iwona

Rekomendowane odpowiedzi

W kwietniu br. stwierdzono u mnie badaniem ultrasonograficznym zmianę w wątrobie. Mam 33 lata. Żadnych dolegliwości. Treść wyniku USG: wątroba o prawidłowej echogeniczności, w prawym płacie ognisko hyperechogeniczne o wym. 2,1 X 2,8 cm do dalszej diagnostyki. Pozostałe narządy bez zmian. Wykonałam 3 dni później TK i stwierdzono naczyniaka. Lekarz pierwszego kontaktu stwierdził, że tego się nie leczy, a jedynie kontroluje i co pół roku mam wykonywać badanie USG. W dniu 13.11.2008 wykonałam badanie USG. Treść wyniku: wątroba o prawidłowej echogeniczności, w prawym płacie widoczne jest nieostro odgraniczone normoechogeniczne z miąższem wątroby ognisko o średnicy 2,3 cm. Pozostałę narządy bez zmian. Jak mam rozumieć ten wynik, nie ukrywam, że jestem zaniepokojona, ponieważ wizytę u lekarza pierwszego kontaktu mogę dopiero mieć za 2 tygodnie. Są straszne kolejki. Proszę o wyjaśnienie, czy powinnam się martwić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co martwić. Opisywana zmiana z 13.XI to ta sama zmiana jaką stwierdzono w kwietniu czyli naczyniak. Echogeniczność takiej zmiany może się zmieniać (zresztą echogeniczność czasami jest sprawą subiektywną dla wykonującego USG) i jest to nadal naczyniak, do tego nie uległ on powiększeniu. Nie ma co się niepokoić tylko za pół roku należy wykonać kontrolne USG. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest konieczne wykonanie markerów nowotworowych???u mnie wykryto kilka dni temu naczyniaka 9mm, bylam u mojej pani lekarz, ktora dala skierowanie do poradni hepatologicznej, ale zapisy byly dopiero na kwiecien 2009, wiec dzis pojechalam prywatnie, do pani hepatolog ktora pracuje wporadni hepatologicznej, do tej, do ktorej mialam byc w kwietniu 2009, powiedziala mi ze tego sie nie leczy, ze to lagodna zmiana, ze moze sie powiekszac, i ze wazne tez jest aby usg bylo robione jednym aparatem, i u jednego lekarza, ja mam to szczescie ze od kilku lat chodze do jednego lekarza ktory robi mi usg, pluca, piersi, wezly chlonne...itd, ale zastanawiam sie wlasnie czy nie zrobic sobie markerow nowotworowych...i powiem szczerze ze bardzo, ale to bardzo sie boje:(((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pani doktor u ktorej bylam powiedziala mi ze nie ma potrzeby robienia asp, ale dla uspokojenia zrobilam je sobie sama, teraz czekam na wynik, mam naczyniaka ktory ma 8mm, i wykryto go niedawno, a robie badania usg systematycznie, powiedziala mi rowniez ze skoro watroba jest w normie,to najpierw musialaby byc marskosc watroby,i wtedy sie robi asp...czy to prawda czy mit??? prosze o odpowiedz, i czy naczyniak moze doprowadzic do przerzutow???sama juz nie wiem co o tym wszystkim myslec, nigdy nie chorowalam, a teraz nagle *naczyniak*:(((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wynik AFP- 1.33, niby norma, ale za to AIAT(GTP) jest 33,17 Aspat(GOT) 24,44 a GGTP 24,09 norma dla AIAT(GTP) jest 32 dla kobiet, czy to duze przekroczenie????i czy robic dalej jakies badania pod katem naczyniaka???czy czekac te 3-4 m-ce bo radiolog powiedzial ze nic nie robic tylko przyjsc pozniej...az sie boje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 naczyniaki na watrobie stwierdzone 2 lata temu w tomografi i sie nie przejmuje jak widac zyje do dzis a wyniki morfologi i inne sa w normie. robie sobie raz w roku usg jamy brzusznej. gdyby naczyniaki byly zlosliwe to juz bym dzis nie zyl. tak sie rak by rozprzestrzenil szybko pol roku i nie ma czlowieka. tak ze uspokojcie sie kobietki i na luz dajcie sobie. moje markery alfa-feto-proteiny czyli AFL(marker pierwotnego raka watroby) to 1,5 i caly czas taki jest. a takze CEA (rak przewodu pokarmowego) tez mam 1,5. Acha moja zona miala 7lat temu stwierdzonego naczyniaka w usg nie duzy i do dzis zyje. ma takze podwyzszona bilirubine rzedu 2,1(norma do1,2) i niekiedy jest zolta, ale to w zwiazku z choroba watroby Gilberta nie grozna choroba watroby daje czasem dolegliwosci bolowe ale na tym to sie u niej konczy .Ja mysle ze duzo ludzi ma naczyniaki na watrobie ale nie ma o tym pojecia bo nie robi sobie badan.naczyniaka w 100% sa w stanie stwierdzic w tomografi podczas podawania kontrastu do zyly wtedy ta krew sie wypelnia tym kontrastrm a tomograf to rejestruje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 26 lat 1 maja 2009 miałam usg jamy brzusznej i stwierdzono zmianę hiperchegoniczną w 4 segmencie wątroby o wym 23/17mm. Jestem przerażona, zwłaszcza, że w rodzinie wiele osób miało nowotwory a ja sama wychowuję dziecko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,w lutym miałam robione usg jamy brzusznej i stwierdzono że w prawym płacie podprzeponowo hiperechogeniczna,okragla przestrzeńo śr.12mm.Lekarz który robił badanie powiedzial ze to naczyniak jestem zmartwiona co moze być przyczyną powstania naczyniaków?W sierpniu planuje zrobic kontrolne usg czy coś zmieniło sie bo chruję na twardzinę i miłam zastosowane lampy +geralen 3 miesiace a czytałam o geralenie ze uszkadza watrobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Agnieszka

Ja mam 2 naczyniaki na warobie - jeden ma 5 a drugi 4 cm. Mam 27 lat. Byłam u wielu lekarzy - bo niestety moje naczyniaki dają mi dolegliwości bólowe. Nie moge jeść wszytskiego - np smazonych rzeczy, chleba itp bo po nich boli mnie wątroba. Ale lekarz kazał mi stosowć dietę i się nie przejmować. Więc głowa do góry. Z tym da się żyć nawet jeśli są takie objawy jak u mnie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WCZORAJ - PRZY OKAZJI BADANIA USG JAMY BRZUSZNEJ PRZY DOLEGLIWOŚCI PĘCHERZA MOCZOWEGO - DIAGNOZA - * w prawym płacie wątroby ognisko hiperechogeniczne o wym. 24X21X37 MM - dobrze ograniczone - obraz jak w przypadku naczyniaka* - zalecana DIAGNOSTYKA WIELOFAZOWA - BADANIE TK lub MR * Zawsze zdrowa jak DĄB - od jakiegoś czasu - dolegliwości - bóle watrobowe - nie mówie mężowi i synowi- nie chcę martwić...Możecie jakoś wspomóc radą??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość malgorzata

witam!!! podobnie jak osoby tu piszące... mam naczyniaki -2. siedzą w mojej wątrobie już ponad 10 lat. oczywiście jak Wam mówią lekarze trzeba zrobić kontrolne TK oraz co pół roku usg. z tym naprawdę da się żyć... czasami się powiększają albo drugi się robi. podobno naczyniaki lubią być parami. WAŻNA INFORMACJA: uważajcie.. żeby się nie uderzyć w wątrobą!!! jeden z lekarzy powiedział mi, że słyszał o jednym śmiertelnym przypadku z naczyniakami... przy mocnym uderzeniu ( np. w wypadku samochodowym). nie lekceważcie bólu brzucha po uderzeniu...ów lekarz powiedział ... że w takiej sytuacji mam pół godziny na zatamowanie krwawienia. starajcie się nie nosić obciskających ubrań w miejscu wątroby. naczyniaki powiększają się u pacjentów , którzy często kichają lub kaszlą. nie należy się też denerwować... w czasie zdenerwowania naczynia krwionośne ( w tym naczyniaki) kurczą się... co sprzyja powiększeniu naczyniaków- po rozkurczeniu. oczywiście są metody likwidowania naczyniaków, ale zabiegi takie wykonuje się gdy rozmiary naczyniaka są duże lub jest ich dużo. głowa do góry... damy radę... pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ja nie mam naczyniaków ale wykryto je u mojego męża i to aż 4. Najgorsze jest to że ciągla nie mamy pewności czy to nzczyniaki czy guzki złośliwe.Najpierw USG nie dało 100% pewności,zlecono tomografię,znowu nie ma pewności i teraz czekamy na rezonans.Już bym chciała mieć pewność że to te naczyniaki i odetchnąć.Mąż ma jeszcze powiększoną wątrobę i śledzionę.Czy to normalne przy naczyniakach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od okolo roku mam wzdęcia ,wrażenie jakby za chwię miał mi pękność brzuch.W grudniu2009 zroiłam USG wynik-poszeżone PŻW okoł 10mm.,przeznaczenie do dalszej diagnozy.Lekarz pierwszego kontaktu powiedział rak brodawki Vatera.W marcu 2009 zrobiłam badanie tomograficzne,nic takiego sie nie potwierdziło,zrobiłam badania markenów są w porządku,w czerwcu 2009 miałam zrobioną gastroskopię i coloskopię-wynik nic takiego nie potwirdziło,jednak moje dolegliwości są nadal na dodatek wyczówam guzek po prawj górnej stronie brzucha.Mam wrażenie że mam powiększony żołąde co wykluczyła gastroskopia,cały czas mam tępy ból pod prawym łukiem żebrowym,nasila się po zjedzeniu i podczas chodzenia,siedzenia.Nic mi nie dolega ani przed ani po jedzeniu jak leżę,mam jeszcze raz zrobić badanie kontrolne USG,może ktoś maiał podobne obiawy i już jest spokojny że nie ma nic poważnego .Może jakaqś podpowiedz co jeszcze w tej sytuacji robić jakie badania.Jeszcze o bardzo istotej rzeczy zapomniałam ,a mianowicie po prawej stronie brzucha w okolicy żołądka wyczówam pod palcami jakieś zgrubienie .pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Ula ja także wyczuwam małe zgrubienie tylko że po prawej stronie tuz pod żebrami,ostatnio nie mogłam spac na prawym boku ból dokuczał mi w nocy,byłam u lekarza zrobilno mi USG i powiadzieli że to zgrubienie to nic tylko tłuszczak i nie nalezy sie tym przejmowac,wykluczono tez woreczek żólciowy ,dostalam tylko tabletki przeciw bólowe,na razie przeszło ale to zgróbienie pod żebrem spędza mi sen z powiek ....pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja dziś po zrobieniu USG napisano.Wątroba nie powiększona,prawidłowej echogeniczności, z dwoma ogniskami hyoperechogenicznymi o wymiarach 24x19mm i 9mm o jednorodnej strukturze wyglądającymi na naczyniaki,martwi mnie to że jest napisane wyglądającymi a nie że to na pewno naczyniaki,dodam jeszcze że nie miałam żadnych bóli i nić do tej pory mnie nie boli już zaczynam sie martwić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam zaledwie 17 lat a od 5 lat leczę się na naczyniaka.Miał on 3 cm a teraz ma 10 cm i dalej mam wizyty co pół roku u swojego onkologa. Nalezy się kontrolować z jedzeniem i uważać na jakiekolwiek uderzenie w brzuch. Owszem też lekarz mi powiedział że można od tego umrzeć gdy naczyniak pęknie -ponieważ jest to wylew do środka. Ale żyję i w sierpniu jadę na kolejne badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jola, 2009. 07. 06

Od roku wiem o naczyniaku wątroby o średnicy 25 mm. Dzisiaj robiłam kontrolne USG. W opisie stwierdzono: naczyniaka w badaniu dzisiejszym nie znaleziono.- Co można o tym sądzić? Czy ktoś miał podobną sytuację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd biora się takie naczyniaki. Dwa tygodnie temu byłam na usg jamy brzuszneji. Mam naczyniaka 1,3cm średnica. Pani, która robiła usg powiedziała, ze nie ma się co martwić, tylko należy kontrolować. A jaktu się nie martwićskoro to ma w nazwie nowotwór!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×