Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Guzek tarczycy


Gość barbara

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,,dzis zrobiłam usg tarczycy ,,, MÓj opis Tarczyca niepowiekszona ,niejednorodna .W placie prawym hipoechoeniczny ,słabo unaczyniony guzek 9mm .Unaczyniony obwodowo . WW chłonne szyjne nie powiekszone .PP 38#14#16mm=4.6ml PL 38#11#15mm=3.6 ml.ciesni 4mm ... Jak wróciłam do domu wziełam stare usg ,,/2006grudzien / Wszystko OK wymiary PP14#15#52mm PL 13#15#44mm Wyglada na to ze ona sie zmniejsza ?nic nie rozumiem , Moje TSH 2,14 /niedawno 3.50 tz chyba w lipcu./ przeciwciała /A-TG/ 62 przeciwciała /A -TPO/ 101 Dziekuje za kazdą opinie ,,mam zalecona obserwacje i USG za poł roku .. Guzek mały ,,ale czy tarczyca powinna sie zmniejszać ???i te objetosci !! nie wiem ,,,,pozdrawiam Basia Jeszcze miesiac temu kłóciłabym sie ze mam tarczyce OK ,,a dzis stracilam pewnosci ,choruje na sarkoidoze i z powodu podejrzenia Sjogrena ,,robiłam te badania ,,,,,,,,,,czy mozliwe ze w gre wchodzi choroba Haszimoto ..... Wogóle sie nie znam .prosze o ocene tego usg ,Musze w domu to przemyslec sama ,,,,,,Bardzo dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Choroba Hashimoto jest schorzeniem autoimmunologicznym podobnie, jak wymienione wyzej choroby. Występują dwie postacie choroby z wolem i zanikowa. Trzeba kontrolować jej stan przez takie same badania, które zostały juz wykonane. Jeśli na czas zostanie wprowadzone leczenie to praktycznie nie powinno być żadnych konsekwencji choroby (stąd kontrole). Wart. prawidłowe dla anty-TPO to * 50-100 j,m./ml, anty-Tg ma mniejsze znaczenie ale powinno byc *100 j.m./ml. Oczywiscie trzeba wziaść poprawkę na zakres wartości ustalone przez laboratorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz ,wczoraj juz przeczytałam ,tak mało wiadomo o tych chorobach ze czuje sie jak dziecko w wielkim ,ciemnym lesie !! Wartosci laboratorium ,przeciwciał,,,sa 0,00 -60 ,0 czyli ja troszke je przekraczam ,sprawa sie komplikuje poniewaz mam uczulenie na niesterydowe leki przeciwzapane ,astme aspirynową ,i do tego uczulenie na Jod . Troszke to za duzo jak na taka Basie jak ja ?zostaje mi narazie liczyc na cud ze to sie zatrzyma i ze bedzie OK . Wiem ze to troszke nieładnie ,wykorzystuje sytuacje ze moge sie czegos dowiedziec bezposrednio ,,, Ale gnebi mnie jeszcze jeden wynik ,,,,,,,,,,,, Nigdzie taki laik jak ja nie potrafi znalesc takich wartosci !!! I nie wiem czy jest OK , P/c przeciwjądrowe /ANA/ wydano 4.11 // brak norm -nic nie pisze // Najpierw uznałam ze to dobra wartosc= mała ,,,czytałam o wynikach 1: 640 Ale chyba to błedne myslenie ,,nie potrafie zinterpretowac tego wyniku ?? Bardzo prosze o wyjasnienie , Z góry Dziekuje basia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie ,mam watpliwosci i nie bardzo wiem co jest dobre , Bylam u endokrynologa prywatnie i własciwie nic nowego nie wniósł powiedział ze dopóki guzek nie ma 1,5 cm mam sie nie przejmowac i nie potrzebuje leczenia ......nawet nie spojrzał na badania ,,a ja nigdy nie miałam poziomów T3 i T4... i wogóle to nie bardzo sie czuje ,sama nie wiem czy to przyczyną nie jest troszke ta tarczyca ....miedzy innymi chodzi o kołatnie serca /silne pocenie ,,,,,tylko ze ja mam troszke leków od kardiologa .Nie potrafie rozróznic co jest co ??? Drugi lekarz powiedział ze powinnam powinnam miec juz wdrozone leczenie ,poniewaz i tak moja tarczyca jest do niczego i ze moge sie nastawic na stałe leczenie /Tylko ze to nie jego specjalnosc -przez grzecznosc obejrzał usg /// Moze powinnam pójsc teraz do kardiologa ,poniewaz sie zmieniła sytuacja i moze leki trzeba zmienic ,biore= .lokren ,tritace ,molosidomine ,zocor,aclotin . Ja sama nie wiem co robic czy obserwowac przez pól roku -tak mówił endokrynolog ,,czy szukac lekarza który juz wdrozy leczenie . Prosze o opinie , dziekuje basia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Trzeba zbadać poziom TSH, fT3 i fT4. Jeśli występują takie dolegliwości to warto udać się do kardiologa aby ewentualnie zmodyfikował dawki leków. Niestety prywatnie czasami nie znaczy lepiej. Najlepiej na te badania wziąść skierowanie od lekarza rodzinnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje ,,, pana odpowiedz ,utwierdziła mnie w przekonaniu ze mam słuszne watpliwosci !!! dla mnie oczekiwanie az guzek urosnie to jakas beznadzieja =troszeczke //szczególnie ze mam sarkoidoze //a na usg lekarz sugerował ze to moze byc guzek zapalny ....i potrzebna jest konsultacja .......... Zalezy mi aby moje ciało w miare funkcjonowało zeby jak najdłuzej sie udało ciagnac to wszystko ... .Tylko ze samej jest ciezko podejmowac takie decyzje ,,,,sa momenty ze boie sie ze popadam w paranoie np. teraz -lekarz mi mówi ze wszystko OK -a ja szukam dalej ....ale to nie jest tak ze szukam sobie choroby ====ja szukam wyjscia z sytuacij ,,tak zeby było dobrze , Jutro zrobie te badania sama ,one powinny dac odpowiedz czy jest OK .. Bardzo dziekuje za opinie ,,basia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie ,jezeli moge chciałabym prosic o ocene tych wyników ,,,odebrałam dzis TSH 3-cia generacja Wynik badania 2.28 uIU/mL 0.25 4.0 ~ Podane normy uwzgledniaja wiek i płec pacjenta. FT3 5.67 pmol/L 2.76 8.00 ~ FT4 17.4 pmol/L 10.3 24.4 ~ Podane normy uwzgledniaja wiek i płec pacjenta. Mieszcze sie w normach ,,czy to oznacza ze nie potrzebuje w tej chwili leczenia ! Dziekuje bardzo ,bede wdzieczna za odpowiedz ,,Basia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie ,po miesiacu zrobiłam ponownie badania w kierunku tarczycy plus ferrytyne ,,oto wyniki . Wynik badaniaTSH 4.18 uIU/mL norma 0.25 4.0 , poprzednie 2,28 FT3 6.28 pmol/L norma2.76 8.00 poprzednie 5,67 FT4 18.5 pmol/L norma10.3 24.4 poprzednie 17,4 Ferrytyna Wynik w surowicy 18.7 ng/ml nie mam norm przy ferrytynie . Jestem zdziwiona ze TSH podniosło sie prawie o 100% w ciagu miesiaca ,jeszcze nie jest duzo ale czy to oznacza ze cos złego sie dzieje i jednak trzeba znalezc lekarza który wdrozy leczenie .? dziekuje za odpowiedz ,basia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Wynik ferrytyny jest prawidłowy. Ferrytynę bada się przy wątpliwościach co do funkcjonowania gospodarki żelaza. fT3 i fT4 są prawidłowe. O włączeniu leczenia powinien zadecydować endokrynolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie ,to jeszcze musze was prosic o wyjasnienie ,zamieszałam sie ,,,W zamiast prezentu na Nowy Rok -zrobiłam sobie kolejne USG tarczycy i tak po cichu ,ciesze sie ... tylko tak po cichu jest watpliwosc czy jest mozliwe ze wszystko OK Napiszcie prosze ,moze ja bez potrzeby sie zamartwiałam i nie mam tego Hashimoto ,,,próbowałam rozmawiac z pania dr ,która mi robiła to usg ale była bardzo nieprzystepna i usłyszałam tylko ze Nic sie nie dzieje i dowidzenia ............ Oto tresc USG-poprzednie Tarczyca niepowiekszona ,niejednorodna .W placie prawym hipoechoeniczny ,słabo unaczyniony guzek 9mm .Unaczyniony obwodowo .WW chłonne szyjne nie powiekszone .PP 38#14#16mm=4.6ml PL 38#11#15mm=3.6 ml.ciesni 4mm i NOWE Oba płaty tarczycy o prawidłowej echogenicznosci,bez zmian ogniskowych płat prawy 14-15-41mm płat lewy 13-14-37mm ciesn niepowiekszona . Czy mozliwe ze raz niejednorodna ,a potem własciwa ?? I tego guzka pani dr .powiedziała ze nie ma ,a na tamtym zdjeciu jest wyraznie widoczny nawet dla mnie ???a moze jesli to był zapalny to sam sie wchłonął ..... Napiszcie swa opinie ,bardzo prosze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o podpowiedz miałam całkowita resekcje tarczycy zrobiłam sobie usg ktore mi wykazalo ze w kikucie plata lewego w tylno dolnej czesci guzek lity schodzacy ponizej wciecia o wymiarach ok 27x29mm Czy czeka mnie ponowna operacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , Byłam u lekarza ,narazie nie biore hormonu ,moje ostatnie tsh to 3,40 . Jednak gdy np.wynik bedzie dalej koło 4,,to pani dr.bedzie za wdrozeniem leczenia . chciałam sie podzielic nowym usg ,zrobiłam ,zeby skontrolowac ,co sie dzieje ,własciwie nic sie bardzo nie zmieniło ,troche martwi mnie tylko ten guzek ,,,czy to ze jest słabo unaczyniony z pozostałym miazszem to dobry znak ???moze sam zniknac . Tarczyca niepowiekszona ,normoechogeniczna.W PP ,grzbietowo słabo unaczyniony (obwodowo)z pozostałym miazszem guzek 10mm-hipoechogeniczny . WWchłonne szyjne niepowiekszone PP39#16#15=5ml PL 30#10#16=3,6 ml Pozdrawiam Basia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i zycze wesołych świat ! Mam pytanie ,Tak sie nieszczesliwie składa ze ostatnio nie mam szczescia do chorób ,Tz. Hashimoto juz zaakceptowałam ,a teraz wyszedl mi jeszcze gronkowiec złocisty w gardle ,,, czy gronkowiec moze miec wpływ na Tarczyce czy leczenie gronkowca ,nie zaszkodzi ?? i czy przy sarkoidozie ,mozna brac taka autoszczepionke ? Moze ktos spotkał sie z takim przypadkiem . Pozdrawiam Basia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Agnieszka

Witam, mojej siostrze (wiek 40 lat), z dnia na dzień pojawiła się cysta na lewym płacie tarczycy. Lekarz pierwszego kontaktu wykonał usg i skierował do endokrynologa. Podczas wizyty powtórzono usg i lekarka stwierdziła, że najprawdopodobniej jest to cysta i skierowała na biopsję cienkoigłową. Podczas biopsji cysta została opróżniona, zostało wykonane ponowne usg, i lekarka stwierdziła, że pod cystą jest jednak guzek. Dokonała ponownego pobrania materiału. (drugie nakłucie). Wyniki hormonalne tarczycy są OK. Wyniki krwi też, OB=3. Wyniki moczu w porządku. Węzły chłonne przyuszne niewyczuwalne. Nigdy wcześniej nie leczyła się na tarczycę. Cała rodzina jest ciężko przestraszona, na wyniki trzeba czekać do 3 tygodni. Dlatego chciałam dopytać, czy można spodziewać się najgorszego, czyli nowotworu, czy w związku z dobrymi wynikami jest to raczej zmiana łagodna? Czy wyniki krwi wogóle nie maja znaczenia przy takiej przypadłości? Jakie są rokowania co do wyniku? Czy takiego guzka trzeba od razu operować chirurgicznie? Będę wdzięczna za wszelkie informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Maria z Gdańska

Pół roku temu zaczęłam wyczuwać z przodu w dolnej części szyji guzek. Na początku lutego 2010 wykonano mi usg tarczycy w którym lekarz stwierdził: tarczyca o objętosci płata prawego 5,1ccm z ogniskami bezechowymi przy dolnym m biegunie średnicy 4cm schodzące poza mostek.Lewy płat tarczycy w normie. Poza tym na szyi zmian nie widać .Badanie TSH mam w normie. Do endokrynologa udało mi się zapisać na termin dopiero za pół roku . Czy powinnam się starać o wcześniejszy termin , czy to może być coś poważnego czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry ,mam pytanie odnosnie wyniku usg tarczycy wizyte mam dopiero za kilka miesiecy i nie wiem czy udac sie na wizyte prywatna czy poczekac mój wynik : Oba płaty tarczycy o poj. po okolo 5ml .W lewym płacie tarczycy uwidoczniono dobrze odgraniczone ognisko hyperechogeniczne o wielkosci 8mm. Z góry dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja córka ma obecnie 7 lat. Od 1,5 roku leczy nadczynność tarczycy zdiagnozowaną jako Graves-Basedowa. Na badaniu USG rok temu stwierdzono w płacie tarczycy torbiel, a w tym tygodniu wyniki USG były nastepujące: Echostruktura niejednorodna. W centralnej części lewego płata guzek, częściowo lity, częściowo torbielowaty. Bez charakterystycznego unaczynnienia. Możliwość pojedynczych zwapnień na obwodzie. Wymiary guzka 9x5. Położenie i kształt typowe. Objętość w normie dla wieku. Echogenność miąższu jednolita. Proszę o wytłumaczenie co to oznacza. Konsultacja z endokrynologiem za 2 m-ce. Martwie się że jest to nowotwór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×