Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Usuwanie pieprzyka a ryzyko raka skóry


Gość Maciej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wiele przeczytalem o tak zwanych pieprzykach i ich usuwaniu, ale nigdzie nie znalazlem konkretnej odpowiedzi na temat tego czy poddanie sie takiemu zabiegowi jest bezpieczne..? mowa tutaj o wycinaniu (bo z tego co rozumiem jest najbezpiecznijsza metoda usuwania) ale czy naruszenie takie pieprzyka ze tak powiem skalpelem moze pogorszyc sprawe? nurtuje mnie to gdyz znajoma mi mowila ze jej kolezance sie pogorszylo po usunieciu skalpelem i podobno gdyby go nie ruszala (czyli nie wycinala) by.. bylo wszystko wporzadku. Podobno zmarla z powodu nowotworu skory. Przestraszylo mnie to troche co do wycinania.. i wole sie zapytac specjalisty. Bardzo prosze o odpowiedzi Czy wycinanie jest bezpiecznym zabiegiem i tak jak pytalem czy usuniecie owego pieprzyka moze *namieszac* ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba napisać, że teorie na temat złego wpływu operacyjnego usuwania znamion na samo znamię to czysta głupota. Po to się usuwa znamię, aby wykluczyć potencjalne źródło przeobrażenia się znamiona w raka, a czasami w trakcie usuwania znamiona można już usunąć sam nowotwór co we wczesnej fazie jest zabiegiem często leczącym doszczętnie. Usuwanie znamion jest zabiegiem bezpiecznym i na pewno nie spowoduje powstania raka, lecz nawet może go wyleczyć we wczesnej fazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ciekawy

Moja znajoman farmaceutka, usunęła pieprzyk 5 lat temu. Badanie histopatologiczne nie wykazało żadnych podejrzanych zmian. Teraz okazuje się, że ma przerzuty czerniaka i zostało jej niewiele życia.... Jak to wytłumaczyć? To nie pierwsza znana mi opinia, że po usunięciu rozwija się rak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie możliwości: - czerniak rozwinął się w innej lokalizacji (czyli nie był wyciętym znamieniem) i nie został zauważony odpowiednio wcześnie - wycięte znamię było czerniakiem, ale zostało źle rozpoznane przez patomorfologa - mało prawdopodobne, aczkolwiek możliwe Wycięcie zmian skórnych nie przyspiesza rozrostu ewentualnego nowotworu. Tak jak Stapler wyżej pisał, można tylko usunąć doszczętnie nowotwór we wczesnym stadium, co zakończy proces leczenia. Nie ma powodu aby się bać zabiegu, on na pewno nie pogorszy sprawy Z kolei ja znam historie, że ludzie przez ten głupi pogląd *że rak nie lubi skalpela* wypalali laserowo albo lancetronem znamiona (które były właśnie czerniakami), a później kończyli z rozsianym nowotworem i terapią paliatywną... Także - podejrzane zmiany: tylko wycinać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×