Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wątroba powiększona ze zmianami o wyglądzie meta


Gość Iwona

Rekomendowane odpowiedzi

Moja mama ma 60 lat i 18.02.2010. została skierowana do szpitala, wykonano badanie USG a to jego wyniki: wątroba znacznie powiększona w linii środkowo - obojczykowej prawej ok. 200mm, niejednorodna z obecnością licznych rozsianych, hypoechogennych zmian o wyglądzie meta* największa wielkości 59x67mm w płacie prawym. Stan po cholecystektomii. Drogi żółciowe nieposzerzone. Pole trzustki o prawidłowej echostrukturze, nieposzerzone. Śledziona jednorodna strukturalnie, powiększona w osi dł. 139mm. Obie nerki położone typowo, prawidłowej wielkości i echostrukturze, bez cech poszerzenia UKM, bez cech kamicy. Pęcherz moczowy echoujemny, o gładkich obrysach wewnętrznych. Aorta w odc. brzusznym o prawidłowej średnicy. Powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdza się. Płynu w otrzewnej nie uwidoczniono. Mama już od kilku dni jest bardzo osłabiona, większość czasu leży, bo mówi, że bardzo szybko się męczy. W czwartek, tj. 25.02.2010. idzie dalej do szpitala na bardziej szczegółowe badania. Z tego co jestem w stanie rozczytać z karty szpitalnej to: *uczucie pełności, ból w nadbrzuszu od ok. m-ca.* No i jeszcze to niepokojące słowo *meta od....(tu nie jestem w stanie rozczytać)*. Z tego co wyczytałam to chyba skrót od łacińskiego słowa *metastases* a to już wiem co oznacza :( Czy to znaczy że moja mama ma nowotwór złośliwy? :( Dodam jeszcze, że 27.11.2008r. czyli nieco ponad rok temu mama miała robione USG, które mówiło że z wątrobą jest wszystko dobrze, a dokładnie *wątroba prawidłowej wielkości, bez zmian ogniskowych, normoechogeniczna*. Czy w takim razie jeśli to nowotwór to rozwinął się tak szybko? Tata mojej mamy i brat też mieli nowotwór... Wiem, że powinnam poczekać najpierw na wyniki tych specjalistycznych badań (lekarz zlecił gastroskopię i kolonoskopię), ale ta niepewność po prostu spędza mi sen z powiek, tak bardzo się boję najgorszego :( Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Tak wynika z opisu, że są to zmiany przerzutowe. Prawdopodobnie ognisko pierwotne nie jest ustalone. Nie napisała Pani aby wcześniej rozpoznano chorobę nowotworową i teraz prawdopodobnie lekarze będą jej poszukiwać. Najczęstszą przyczyną przerzutów do wątroby jest rak jelita grubego, stąd badania endoskopowe. Jeśli są przerzuty oznacza to z całą pewnością, że jest to zmiana złosliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Elzbieta

U mojego męża w roku 2009 rozpoznano guza podstawy czaszki. W nosogardle jest guz obejmujący lewą połowę nosogardla. Badanie histopatologiczne wykazało adenoid cystic carcinoma. W m-cu maju do lipca mąż miał radioterapię radykalną. W styczniu br. mąż ponownie był w szpitalu i po szczegółowych badaniach tj. USG , KT - jamy brzusznej wykazało , że w prawym płacie podprzeponowo wielkości 6,8x7cm hypoechogeniczna zmiana. Po pobraniu materialu - bac wątroby stwierdzono: * Cellulae carcinomatosae. Rak o małej atypii komórkowej.Pomiędzy komórkami nowotworowymi widoczne są kuliste złogi białawej bezpostaciowej substancji. Widać również pojedyncze hepatocyty bez cech atypii. Z uwagi na obraz cytologiczny oraz informacje kliniczne nalezy uwzględnić przerzut adenoid cystic carcinoma.Na 8 kwietnia mąż dostał skierowanie na chemioterapię. Proszę mi odpisać , czy rzeczywiście jest to przerzut i proszę o wyjaśnienie tego opisu bo przyznam , że nic już nie rozumiem. Przrzuty z nosogardla jeżeli by b yły to na płuca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Małgorzata

W wyniku USG jamy brzusznej lekarz napisał.... wątroba powiększona o podwyższonych echach miąższu. PŻW wąski. Czy mogę się coś więcej na ten temat uzyskać wiadomości ,oraz przyczyny. Proszę o odpowiedz. Dziękuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×