Rak piersi - trzy małe guzki w piersi

użytkownik
Ania/Piotruś

Mam trzy małe guzki prawej piersi.
byłam już u lekarza mam zrobioną biopsję i czekam na wyniki.
chciała bym się dowiedzieć czy każdy nowotwór trzeba wyciąć.
czy trzeba poddać się chemioterapi itp.
czy można leczyć się farmakologicznie.
nie chciała bym rezygnować z pracy a może podczas leczenia jestem zmuszona iść na zwolnienie

Reklama
użytkownik
stapler

Zobaczy Pani jaki będzie wynik biopsji. Dopiero po nim będzie można zawyrokować co z tymi zmianami dalej robić. Obecnie to tylko gdybanie. Oczywiści nie trzeba wycinać wszytskim zmian guzowatych ze sutka i nie wszystkie muszą być nowotworem. Czasami wystarcza tylko okresowe, kontrolne badanie zmian i nic więcej. Chemioterapia tylko w przypadku raka.

użytkownik
Ania/Piotruś

W razie raka i operacji jak długo będę musiała zostać w szpitalu?
Jak już wcześniej wspomniałam nie chcę iść na zwolnienie.W domu sama bym zwariowała.

użytkownik
Ania/Piotruś

W razie raka piersi jaki jest okres hospitalizacji.
Nie chciała bym iść na zwolnienie lekarskie.
W domu jestem sama a w pracy mam wsparcie.
Czy jest możliwy powrót do pracy zaraz po operacji.

użytkownik
stapler

Jeśli wykonana by była całkowita amputacja piersi z następową chemioterapią leczenie szpitalne trwa około tygodnia, dalsze leczenie 2-3 miesiące. Nie da się od razu powrócić do pracy po zabiegu.

użytkownik
Ania/Piotruś

A przy wycięciu tylko guzków jrakowych jest możliwy powrót do pracy.
Mam cichą nadzieję że nie będzie potrzebna mastektomia.

użytkownik
stapler

Tak praktycznie po dobie, dwoch po zabiegu można wrócić do pracy (jeśli to praca umysłowa).

użytkownik
Ania/Piotruś

Czy jest chemia którą można brać w domu w postaci tabletek?

użytkownik
haemophilus

Z tego co wiem np. doksorubicyna jest stosowana dożylnie, czyli w szpitalu. To już trzeba się skonsultować z lekarzem ponieważ zależy to przede wszystkim od tego jakie leczenie on zastosuje.

użytkownik
Ania/Piotruś

Jakie skutki uboczne daje doksorubicyna.
czy można na nią dojeżdżać do szpitala samemu codziennie po operacji

użytkownik
haemophilus

Doksorubicyna jest antybiotykiem o działaniu p-nowotworowym. Powoduje zaburzenia ze strony układu krwinkowego oraz wiele innych działań ubocznych. Poza tym jest kilka schematów jej podawania. Myślę, że ostateczna dezycja należy do lekarza, który zdecyduje czy będzie to terapia skojarzona z innym lekiem. Trzeba wziąść jeszcze poprawkę na stan pacjenta.

użytkownik
Ania/Piotruś

A co dokładniej może mi się dziać po tym lekarstwie p-nowotworowym.
czy będę mogła pracować w trakcie jego przyjmowania

użytkownik
haemophilus

Jednym z działań ubocznych leku jest kardiotoksyczność. Dlatego na początku jego przyjmowania pewnie będzie trzeba być pod stałą opieką lekarską. W leczeniu raka piersi stosuje się też terapię hormonalną. Już od lekarza zależy jaką metodę wybierze.
Tymczasem lepiej pomysleć o zdrowiu niż o pracy.

użytkownik
Ania/Piotruś

Na czym polega leczenie hormonalne raka piersi

użytkownik
haemophilus

Metody hormonoterapii to np. tamoksyfen, który blokuje działanie estrogenów. Na tej stronie znajduje się więcej informacji:
http://www.rakpiersi.pl/php/news.php?m=2&idr=11&news=na