Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Centralne wypukliny podwięzadłowe a rehabilitacja


Gość zofia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.Panie Doktorze, mój wynik MR kręgosłupa lędżwiowego : -zniesienie fizjologicznej lordozy, -trzony lędżwiowe prawidłowej wysokości bez cech przebudowy kostnej, - centralne wypukliny podwięzadłowe na poziomach L4-L5 i L5-S1,oraz centralno-boczna prawa L3-L4 , zwężające wraz ze zmianami zwyrodnieniowo wytwórczymi na krawędziach trzonow i okolicy stawów międzykręgowych światło kanału kręgowego i otworów międzykręgowych oraz modelujące worek oponowy. Obniżenie i osłabienie sygnału krążka międzykręgowego L3-L4 świadczy o jego zwyrodnieniu. -Guzki Schmorla w trzonach Th 12- L5. - Stożek rdzenia kręgowego prawidłowy. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie MR, nigdy nie słyszałam określenia *podwięzadłowe*.Czy w ogóle jest mowa w opisie o wypadniętych dyskach ? i czy jest to zły stan kręgosłupa? Mam skierowanie na rehabilitację: laser, interdyn ,gimnastyka i wyciąg (podwieszanie za nogi). Boję się zabiegów na wyciągu, Czy one są bezpieczne przy takich schorzeniach? Przepraszam nie napisałam, że mam silmy ból kręgosłupa , nie znosi pozycji leżącej,promieniujący prawą nogą aż do stopy. Będę wdzięczna za wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwięzadłowy znaczy pod więzadłem. W kręgosłupie jest bardzo dużo różnorodnych więzadeł, jedno największe przebiega wzdłuż całej długości kręgosłupa. W opisie są cechy dyskopatii czyli wypadami krążków międzykręgowych (dysków). Są niestety posunięte zmiany w kręgosłupie jednak raczej zmiany te nie wymagają leczenia operacyjnego. Powinna wystarczyć rehabilitacja i leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli o ćwiczeniach na wyciągu zadecydował neurolog lub lekarz rehabilitant to na pewno takie ćwiczenia są bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×