Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Badanie jelita z podwojnym kontrastem


Gość Ania1

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry. Mialam robione badanie rtg jelita grubego z podwojnym kontrastem. Lekarz 2 dni przed badaniem telefonicznie powiedzial ze mam miec przed nim diete i sama sie oczyscic. (herbatkami ) i pic duzo wody. Mysle ze oczyscilam sie dobrze poniewaz na wieczor przed badaniem wydalalam juz prawie sama wode. I tu moje pytanie. 1.Czy jezeli lekarz przeprowadzil cale badanie i w badaniu uwidocznil sie nawet wyrostek robaczkowy oznacza ze dobrze bylam oczyszczona i badanie wykonano prawidlowo? Co oznacza jak czasem w takim badaniu mowi sie ze trzeba je bylo powtorzyc poniewaz pacjent nie byl dobrze oczyszczony? ja chyba bylam skoro radiolog powiedzial ze wszystko jest ok i widziale w nim cale jelito? 2. Czy w takim badaniu dobrze widac esice i odbytnice? Czy tylko sama okreznice? 3. Lekarz powiedzial ze to badanie z podwojnym kontrastem(z tego co sie dowiedzialem to jest ono dokladniejsze niz z pojedynczym) a mi sie wydaje ze lekarz wlal tylko jeden srodek(baryt) , wpompowywal mi go tak ze jelita mi sie rozdely i strasznie bolalo. Załanczam zdjecia wynikow moze po nich bedzie cos widac czy to jest badanie z pojedynczym czy podwojnym kontrastem bo mi sie wydaje ze na tych zdjeciach jelita sa mocno pofaldowane i niewiele tam widac. 5. pod zdjeciami jest napisane ze zdjecia zostaly zrobione technika cyfrowa i pomimo malego formatu sa tak samo dokladne jak zwykle czy to prawda? Czy zdjecie ktore dostalam po badaniu(taki wykaz miniaturek jakie mialam zrobione(jst ich okolo 6) ) to wszystkie zdjecia jekie zrobil radiolog? zalanczam zdjecia rtg jelita: http://dooktor.pl/image_atta/post/269pAk6S8pLl9mf1lM3787V17lfrobQ36.jpg http://dooktor.pl/image_atta/post/2704h4ee88CLjdL4McsI1V2eWgC02Gd6B.jpg http://dooktor.pl/image_atta/post/271H2YCut7NRs52m8hq07W4pVKCond114.jpg http://dooktor.pl/image_atta/post/272I624jzougYxRul1dGxjZVRHAnUgHhl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Czy jezeli lekarz przeprowadzil cale badanie i w badaniu uwidocznil sie nawet wyrostek robaczkowy oznacza ze dobrze bylam oczyszczona i badanie wykonano prawidlowo? Co oznacza jak czasem w takim badaniu mowi sie ze trzeba je bylo powtorzyc poniewaz pacjent nie byl dobrze oczyszczony? ja chyba bylam skoro radiolog powiedzial ze wszystko jest ok i widziale w nim cale jelito? - jeśli radiolog powiedział, że wszytsko było w porządku na pewno był Pani dobrze oczyszczona, w przypadku złego przygotowania do badania na zdjęciu rentgenowskim widoczne są masy stolca2. Czy w takim badaniu dobrze widac esice i odbytnice? Czy tylko sama okreznice? - w taki sam sposób widać najczęściej wszystkie części jelita grubego, chociaż najlepiej odcinki końcowe czyli odbytnicę i esicę 3. Lekarz powiedzial ze to badanie z podwojnym kontrastem(z tego co sie dowiedzialem to jest ono dokladniejsze niz z pojedynczym) a mi sie wydaje ze lekarz wlal tylko jeden srodek(baryt) , wpompowywal mi go tak ze jelita mi sie rozdely i strasznie bolalo. Załanczam zdjecia wynikow moze po nich bedzie cos widac czy to jest badanie z pojedynczym czy podwojnym kontrastem bo mi sie wydaje ze na tych zdjeciach jelita sa mocno pofaldowane i niewiele tam widac. - podwójne kontrastowanie oznacza zastosowanie barytu oraz powietrza (dwa kontrasty dobrze widoczne w czasie RTG), w przypadku pojedynczego kontrastowania nie wpompowywano do jelit powietrza 5. pod zdjeciami jest napisane ze zdjecia zostaly zrobione technika cyfrowa i pomimo malego formatu sa tak samo dokladne jak zwykle czy to prawda? - oczywiście tak, takie zdjęcia muszą spełniać odpowiednie kryteria, żeby stały się zdjęciami diagnostycznymi, nadającymi się do przeglądania i wyciągania diagnozy Czy zdjecie ktore dostalam po badaniu(taki wykaz miniaturek jakie mialam zrobione(jst ich okolo 6) ) to wszystkie zdjecia jekie zrobil radiolog? - oprócz tych zdjęć radiolog mógł na żywo oglądać jelita (tzw. skopia w czasie rzeczywisty), w czasie badania decydował kiedy i jakie zdjęcia mają być wykonane i zachowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×