Badania amylazy we krwi w kierunku trzustki

u?ytkownik
wojciech

Dzień dobry.
Czy badanie amylazy we krwi, które mam na chyba dobrym poziomie (mam poziom amylazy przy dolnej granicy) wyklucza patologie w trzustce?

Czy pomimo niskiej amylazy (przy minimalnej granicy) w surowicy można chorować na przewlekłe zapalanie trzustki lub nowotwór?

Czy jeśli występuje ból pod lewym żebrem to może to być to ból pochodzący od trzustki? Czy raczej jest to od żółądka czy jelita grubego?

Miałem wykonywane usg jamy brzusznej we wrześniu i było wszystko w porządku. Czy mogły od tego czasu powstać zmiany nowotworowe?

Czekam z niecierpliwością na zadane przeze mnie pytania.

Reklama
u?ytkownik
stapler

Czy badanie amylazy we krwi, które mam na chyba dobrym poziomie (mam poziom amylazy przy dolnej granicy) wyklucza patologie w trzustce?
- nie do końca, trzeba by jeszcze wykonać USG celem oceny morfologicznej trzustki
Czy pomimo niskiej amylazy (przy minimalnej granicy) w surowicy można chorować na przewlekłe zapalanie trzustki lub nowotwór?
- można
Czy jeśli występuje ból pod lewym żebrem to może to być to ból pochodzący od trzustki? Czy raczej jest to od żółądka czy jelita grubego?
- ból może pochodzić z tych trzech struktur anatomicznych i trudno bezpośrednio wskazać na jeden z nich bez dodatkowych badań obrazowych
Czy mogły od tego czasu powstać zmiany nowotworowe?
- zawsze taka możliwość istnieje, ale jest to bardzo wątpiące po tak krótkim okresie

u?ytkownik
Dorota

Dzień dobry Panie doktorze,
Ostatnio wyszłam ze szpitala bo miałam badanie kolonoskopowe. W czasie pobytu w szpitalu dodatkowym problemem stał się zły wynik distaz w surowicy i moczu. Diastazy-surowica 109 gdzie jest napisane, że norma jest do 88 oraz diastazy-mocz 1425( norma do 725). Wynik amylazy w moczu: 751.W usg nie wykazano czegoś złego z trzustką,nie jest powiększona. Mam również bóle brzucha jak i promieniujący ból pleców.Czy to może być coś poważnego z trzustką?

u?ytkownik
stapler

Raczej takie wskaźniki nie mówią o poważnej chorobie trzustki. Być może to tylko jej niewielkie podrażnienie. Z uwagi na dolegliwości radziłbym jeszcze wykonać gastroskopię (ocenić stan żołądka i dwunastnicy). O wszystkim powinien zadecydować lekarz prowadzący.

u?ytkownik
Ola

Dzień dobry,

od dłuższego czasu miewam lekkie problemy gastryczne, ostatnio trochę nasilone - zgaga i wzdęcia, bóle żołądka po niektórych potrawach ( jabłka). Zrobiłam dziś morfologię i biochemię i wszytkie badania są w porządku z wyjątkiem amylazy w surowicy która wynosi u mnie 84IU/l ( norma 0-82). Nie odczuwam zadnych wiekszych dolegliwosci bólowych. czy powyższy wynik powinien być powodem niepokoju, że cos niedobrego dzieje się w trzustce? Czy mozna szukac odpowiedzi w problemach gastrycznych?

u?ytkownik
KRZYSIEK

Przebyłem ostre zapalenie trzustki amylaza w krwi 300U/l .Po miesiącu robiłem badanie krwi i amylaza wyszła poniżej normy 11U/l o czym to świadczy norma 22-80 U/L

u?ytkownik
Agata

WITAM
Mam wynik amalazy w moczu 39 a wynik jest od 50
Oczym to swiadczy

u?ytkownik
Agata

4 lata temu miałam ostre zapalenie trzustki spowodowane kamieniami w woreczku ,po usunieciu kamieni badanie hist wykryły komórki nowotowowe
Robiłam markera trzustki był w porządku .
Ostatnio wyszedł mi niski poziom amalazy w moczu 39 a prawidłowy jest od 50
O czym to swiadczy

u?ytkownik
klimek

Witam .tydzien temu robilem badania na amyloze to sa wyniki 76u/I* 100 a to amyloza wy moczu 293u/I*460 o czym to swiadczy czy powinienem zrobic sobje jeszcze jakies badanie dodatkowe prosze o podpowiedz

Twoja odpowiedź