Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Uraz trzustki


Gość Sebastian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie Mam 25 lat, 9 lat temu trafiłem na stół chirurgiczny z objawami ostrego brzucha. Jak się potem okazało, wg. lekarzy był to uraz trzustki spowodowany silnym uderzeniem. Sto razy zadawano mi pytanie czy zostałem pobity... nic takiego jednak nie miało miejsca. Lekarze uznali więc, że urazu nabawiłem się podczas meczu w jakim brałem udział 2 dni przed operacją.(rozumiem, adrenalina w ferworze walki.. ale nic bym nie poczuł?). Co ciekawe nigdy mi nie zadano pytania o alkohol... a dzień przed meczem *troche* wypiłem. Przed operacją brzuch mnie bolał chyba 2 dni, nie był to mocny bul. Z objaw OZT miałem tylko - wzdęcie brzucha, zatrzymanie gazów i stolca. Lekarz rodzinny zauważył też zabarwienie skóry na kolor żółty. Z przyczyn oczywistych nie opowiem co działo się podczas operacji*P W szpitalu spędziłem 2 tygodnie z czego pierwsze 5 na OIOM. 5 najgorszych dni w moim życiu... z nosa wystawała mi jakaś rurka(*odsysanie treści żołądkowej zgłębnikiem założonym przez nos*?) a z brzucha chyba z 5 drenów. Dietę jaką otrzymałem po operacji stosowałem może rok(nikt mi nie mówił, ze to na całe życie). -------------------------------------------------------------------------------------- PYTANIA: - Dziś zadaje sobie pytanie czy po tak poważnej operacji nie powinien zrobić jakiś badan kontrolnych?? Jeśli tak to proszę o informacje jakie i czy jest to kosztowne. - Sporadycznie, może 2 razy w miesiącu podczas nachylania(np. podczas zakładania butów) zdarza mi się poczuć silne ukłucie w okolicach rany pooperacyjnej. Jeśli szybko się wyprostuje i wezmę głęboki oddech bul szybko mija. Nie boli mnie wtedy trzustka.. to jakby silny skurcz mięśnia dokładnie w okolicach rany. Czy to normalne?? - Często zdarza się, że po zakrapianej nocy dochodzę do siebie wiele dłużej niż koledzy... czasami brzuch boli mnie nawet 2 dni. Mam wrażenie jakby moje trawienie baaaardzo zwolniło... Czy i ja powinienem definitywnie zrezygnować z alkoholu oraz stosować *Diete w chorobach trzustki* ?? - Normą jest iż, już kilka min. po obiadku muszę wyjść do WC. Myślałem że taka już moja natura... Od dziecka byłem chudy. Obecnie warze 74 kg przy 180 cm wzrostu. Dopiero niedawno zacząłem się nad tym głębiej zastanawiać.. Nierzadko po obfitym jedzonku boli mnie brzuch. Generalnie nagminnie mi się odbija oraz czuje niesmak w ustach. Czy to kwestia diety?? z góry dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zadaje sobie pytanie czy po tak poważnej operacji nie powinien zrobić jakiś badan kontrolnych?? Jeśli tak to proszę o informacje jakie i czy jest to kosztowne. - najczęściej po takiej operacji na trzustce wykonuje się kontrolne badania enzymatyczne funkcji trzustki amylaza, lipaza) oraz TK jamy brzusznej, o badaniach powinien zadecydować lekarz prowadzący Sporadycznie, może 2 razy w miesiącu podczas nachylania(np. podczas zakładania butów) zdarza mi się poczuć silne ukłucie w okolicach rany pooperacyjnej. Jeśli szybko się wyprostuje i wezmę głęboki oddech bul szybko mija. Nie boli mnie wtedy trzustka.. to jakby silny skurcz mięśnia dokładnie w okolicach rany. Czy to normalne?? - takie dolegliwości niestety mogą występować, to naturalne, jest to następstwo uszkodzenia mięśni powłok brzusznych w czasie zabiegu Często zdarza się, że po zakrapianej nocy dochodzę do siebie wiele dłużej niż koledzy... czasami brzuch boli mnie nawet 2 dni. Mam wrażenie jakby moje trawienie baaaardzo zwolniło... Czy i ja powinienem definitywnie zrezygnować z alkoholu oraz stosować *Diete w chorobach trzustki* ? - na pewno należy zrezygnować ze spożywania alkoholu, jeśli nie ma Pan dolegliwości związanych ze stosowaną obecnie dietą to nie trzeba stosować specjalnej diety trzustkowej Normą jest iż, już kilka min. po obiadku muszę wyjść do WC. Myślałem że taka już moja natura... Od dziecka byłem chudy. Obecnie warze 74 kg przy 180 cm wzrostu. Dopiero niedawno zacząłem się nad tym głębiej zastanawiać.. Nierzadko po obfitym jedzonku boli mnie brzuch. Generalnie nagminnie mi się odbija oraz czuje niesmak w ustach. Czy to kwestia diety?? - tak to może być kwestia diety, jak też i niedoboru enzymów trzustkowych, trzeba zastanowić się nad wprowadzeniem doustnie suplemantacji enzymów trzustkowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×