Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wodniak jądra, operować czy nie?


Gość Michał

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 30 lat i od kilkunastu lat mam wodniaka obu jąder. Robiłem USG jąder 5 lat temu. Opinia osoby wykonującej to badanie była następująca: *W badaniu USG moszny jądro prawe o objętości 15 - 16ml, jądro lewe o objętości 23ml.Oba o nieznacznie obniżonej echogeniczności z obecnością licznych mikrozwapnień. W badaniu z użyciem power Dopplera widoczna jest symetria energii przepływów. Miernie większa od fizjologicznej ilości płynu opłaszcza jądro lewe. Najądrze lewe w obrębie głowy z torbielą o średnicy 3mm. Najądrze prawe o znacznie niejednorodnej echogeniczności, bez zmian ogniskowych. Próba Valsalvy ujemna*. Zrobiłem USG 5 lat później czyli pod koniec 2009 roku. Opinia osoby badającej była następująca: *W badaniu USG moszny jądro prawe o objętości 15 - 16 ml, jądro lewe o objętości 20-21 ml. Oba jądra o nieznacznie niejednorodnie obniżonej echogeniczności z przewagą strony prawej, z obecnością licznych mikrozwapnień, oba opłaszczone miernie większą od fizjologicznej ilościa wolnego płynu. Najądrze prawe o znacznie niejednorodnej echogeniczności, bez cech zmian ogniskowych. Najądrze lewe w obrębie głowy z torbielą o średnicy 3 - 4 mm. Próba Valsalvy po stronie lewej dodatnia - średnice pojedyńczych naczyń do 2 mm - subkliniczne ŻPN*. Przed i po badaniach USG konsultowałem się z urologiem. Zarówno on, jak i lekarz, który badanie wykonywał twierdzili, że operacja nie jest potrzebna, że wodniak jest zbyt mały by coś z nim robić. Mam 30 lat i jeszcze nie mam dzieci(nie próbowałem jeszcze ich mieć).Czy mając tyle lat wodniaka(ok. 15-16 lat)opinie tych lekarzy są prawidłowe? Czy moja płodność nie ucierpi na tym, że nie poddaję sie operacji? Jak Pan/Pani odczytuje wyniki tych badań? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mając tyle lat wodniaka(ok. 15-16 lat)opinie tych lekarzy są prawidłowe? - tak oczywiście, zmiany są znikome i nie wymagają leczenia zabiegowego Czy moja płodność nie ucierpi na tym, że nie poddaję sie operacji? - nie, wręcz przeciwnie zabieg może zwiększyć ryzyko zmniejszenia płodności Jak Pan/Pani odczytuje wyniki tych badań? - są w granicach rozsądnych norm, jądra wymagają tylko okresowej kontroli ultrasonograficznej (co około 6-12 miesięcy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam szczerze to oni sami nie wiedza kazdy lekarz inaczej ja mialem taka sytuacje ze po slubie chcielismy dziecko pykalem zalewalem forme i nic lipa badania cuda na kiju w porzadku i tak az znow bdania itd. inny lekarz o ma pan zylaki usnelem zajebiscie strzal w dziesiatke zona w ciazy i fajnie po roku jajko prawe stalo sie gigantyczne znow do lekarza tak musi byc oki nie bolalo minelo okolo 5lat boli przeszkadza i poczytalem odwiedzilem lekarza ponownieinnego i slysze tak ale wielkie na co pan czeka no to ja na to sam nie wiem ale fakt jest taki ze chce nastepnego dzieciaka i zalewam od 4lat i nic wiem teraz ze po zabiegu bede mogl wiec opinii nalezy zasiegnac u kilku lekarzy tylko mnie strach oblatuje przed operacja widzialem tu fotki masakra pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×