Guz tarczycy, widoczne bruzdy jądrowe

u?ytkownik
Monika

Witam otoż mam guza tarczycy po stronie prawe zaraz przy krtani. 4 lata temu miałam robioną bipsje a guz miał 2 cm po ściagnięciu płynu miał 1 cm. lekarz nie skierował mnie do leczenia. obecnie guz zaczoł mnie lekko dusić zaczełam chodzić do endykronologa P.dr zrobiła mi usg gdzie poinformowała mnie że guz ma 3 cm po czym miałam ponowną biopsje z wynikami: bardzo liczne tyreocyty z anizocytozą cechy przemiany oksyfilnej widoczne BRUZDY JĄDROWE (nie wiem co to a bardzo mnie to ciekawi) widać koloid i komórki limfoidalne i komórki z centrów rozmnażania. endykronolog skierowała mnie na operacje do szpitala tam lekarz mnie normalnie spławił mówiąc że guzek jest mały nawet nie wzioł pod uwage ze miesiąc temu miałam biopsje i guzek zmiejszył sie o połowe (nie miałam wyniku usg bo dr mi poprostu nie opisała) i wyslał mnie do domu. mineły 3 miesiące a ja widze i czuje że guzek mi urusł już po biopsji jest bardzo widoczny ogolnie duży. co mam robić?

Reklama
u?ytkownik
stapler

Taki guzek wymaga leczenia operacyjnego według zaleceń endokrynologa - po pierwsze jest dość duży (bezwzględnie operuje się guzy powyżej 35 mm), po drugie badanie bioptyczne wskazuje na podejrzenie procesu nowotworowego, po trzecie ma Pani objawy związane z guzem.
Proszę jeszcze raz udać się po skierowanie do leczenia operacyjnego do szpitala od endokrynologa i udać się ponownie do szpitala na leczenie. Myślę, że nikt Pani nie zbagatelizuje

u?ytkownik
Monika

Dziękuje bardzo za odpowiedz. trochę się martwie ponieważ u mnie zapisy do endykronolaga są tragiczne i wizyta jest dopiero po 3 miesiącach.i obawaim się ponownego zbagatelizowania mojego przypadku. wogóle to oddano mi skierowanie które miałam i wystawione było dnia 03.11.2009r i je posiadam czy jest ono ważne i moge z nim iść ponownie do szpitala?

u?ytkownik
stapler

Niestety skierowanie może nie być już ważne. Proszę jednak udać się z tym skierowaniem do szpitala. Jeśli potraktują to skierowanie jako terminowe zapewne będzie możliwe skonsultowanie się z chirurgiem. W innym przypadku pozostaje tylko wizyta prywatna u endokrynologa.

u?ytkownik
Monika

Dobrze tak zrobię. jestem młoda mam dopiero 24 lata i czasmi poprostu przeraża mnie pdejśie lekarzy z którymi miałam doczynienia. także mam jeszcze jedą prośbe żeby doktor mi wytłumaczył co przemawia za podejrzenie procesu nowotworowego? ponieważ idąc tam chce być przygotowana w razie gdyby chieli mnie odesłać spowrotem z *kwitekim* to mogła bym im co nieco powiedzieć.
z góry dziękuje.

u?ytkownik
stapler

Za podejrzenie procesu nowotworowego przemawia sformułowanie cytologiczne:
anizocytozą cechy przemiany oksyfilnej widoczne BRUZDY JĄDROWE
Takie sformułowanie może świadczyć o nowotworze z komórek Hurtle*a czyli guz oksyfilny (kwasochłonny).

u?ytkownik
Aneta

Witam.Odebrałam dzisiaj wyniki cyto-histopatologiczne. W rozpoznaniu jest napisane:THYREOIDITIS CHRONICA .Płaciki z tyreocytów bez cytologicznych cech złośliwości, liczne tyreofagi i komórki limfoidalne. Brak koloidu. Mam pytanie co to oznacza i czy potrzebna będzie operacja?Pozdrawiam

Twoja odpowiedź