Guzki tarczycy - usuwać, czy czekać?

użytkownik
Małgorzata

Kilka dni temu robiłam USG, którego opis wygląda następująco: Płat prawy w znacznej części wypełniony przez zmianę ogniskową lito-torbielowatą o średnicy 28 mm - widoczne przegrody, części lite oraz mikrozwapnienia. W płacie lewym w biegunie dolnym słabo odgraniczona zmiana hipoechogeniczna o średnicy 5 mm. W opcji Power Doppler widoczne unaczynienie na obwodzie zmiany płata prawego oraz naczynia w częściach litych zmiany ogniskowej (printy). Szyja bez cech adenopatii.
Wnioski: Wole guzkowe.
Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyniku. Czy mój stan kwalifikuje się do natychmiastowej operacji?

Reklama
użytkownik
stappler

O kwalifikacji do zabiegu decyduje endokrynolog. Po interpretacji wszystkich badań obrazowych i laboratoryjnych wytłumaczy i ewentualnie wyśle Panią na operację. Dobrze by było wykonać biopsję cienkoigłową celem oceny histopatologicznej zmiany guzowatej głównie w prawym płacie tarczycy (zmiana podejrzana o rozrost nowotworowy z uwagi na budową jak też i na bogate unaczynienie). W lewym płacie zmiana wygląda na niewielką torbiel. Jednak tak jak wcześniej napisałem decyzję w sprawie operacji tarczycy podejmuje endokrynolog.
Pozdrawiam.

użytkownik
monika19871017

Czy można prosić o zinterpretowanie wyniku biopsji bardzo sie boję ...,masy białkowe,ślad koloidu,pecherzykowe tarczycy pojedyńcze makrofagi.materiałł dość skąpy w elementy morfotyczne tarczycy.z góry dziękuje

użytkownik
stapler

Guzek prawdopodbnie koloidowy, bez cech nowotworu.

użytkownik
sylwia

Proszę o interpretacje wyniku usg tarczycy : prawy płat o wym. 30*12*16mm z guzkiem hypoechogennym o wym. ok 11*11 mm. Lewy płat o wym. 27*12*9mm. Cieśń tarczycy 3,5mm . Struktura obu płatów prawidłowa. Z góry dziękuję za odpowiedź

użytkownik
Elwira

Proszę o interpretację Bardzo się martwię opisem USG, a na wizytę ednykrnologa mimo, że prywatnie muszę czekać. Czekanie jest dla mnie bardzo dokuczliwe.
Tarczyca niepowększona o jednorodnej prawidłowej echogeniczności z widocznym guzkiem 6,4x4x7mm hypechoenne w płacie prawym oraz 22,3x16,8x21mm w części środkowej płata lewego oraz zmianą torbielową - litą 21x15x16mm w cieśni. Płat prawy wielkość 7,4 cm3 płat lewy o wym. 4,7 cm3 Cieśń 5mm. Z góry bardzo dziękuję!

użytkownik
Ewa

Proszę o pilną interpretację wyniku USG tarczycy. Oba płaty tarczycy i cieśń o jednorodnym odbiciu echa, Płat prawy o wym. 16 x 21 x42 mm z hipoechogenicznym guzkiem o śr. 4mm. Płat lewy o wym. 16 x 17 x 50 mm z heterogenicznym guzkiem o śr. 8mm. Czy mogą to być zmiany nowotworowe? 18 lutego 2010 zakończyłam chemioterapię (galaretowaty rak sutka, operacja radykalna z usunięciem węzłów chłonnych, przerzutów nie było) Do zrobienia USG tarczycy skłoniły mnie następujące objawy: niewielkie wole, suchość i drapanie w gardle i suchy kaszel. Nie wiem też co znaczy określenie guzek heterogeniczny.
Dziekuję za pomoc

użytkownik
sar

Moja mała 13 latka ma taki opis torbieli ,gruczoł tarczowy dwupłatowy,normoechogeniczny.
Płat prawy 15,4mm x 14,7mm x 48,4mm obi,ok,5,7ml
płat lewy 44mm x 24mm x 68 mm obj ok 37ml
cieśń 2,36mm
niemal cały płat lewy zajmuje guzek torbielowato-lity (części lita z rejstrującym się przepływem krwi w opcjach cd i pd .
prawidłowy miąższ tarczycy widoczny jedynie w górnym biebunie płata lewego,
czekamy na wynik biopsi nie wiem co robić, czy są jakieś metody nie operacyjne , bo zt ego co mówi lekarka to trzeba usunąć ale konkretnie powie po wyniku ,

użytkownik
Małgorzata

Proszę o ocenę wyników USG,bardzo sie martwię,a na wizytę u endokrynologa czekam w kolejce.
Gruczoł tarczowy dwupłatowy-symetryczny-niepowiekszony.Płat prawy o wymiarach 18x16x50mm,lewy 17x23x55,cieśń 3mm.W lewym płcie dwa guzki-gładkościenne(brzeżnie unaczynione)hyperechogeniczne-o niejednorodnej echostrukturze.Drobne przestrzenie płynowe w odrebie guzków.Wielkośc zmian ok22x16 oraz 13 mm*Morfologicznie podobna zmiana w płacie prawym-wielkości 17x12 mm.Poza tym ehostruktura miażu jednorodna-normoechogeniczna-bez zmian ogniskowych.szyjne węzły chlonne niepowiekszone-o prawidlowej echastrukturze.

Twoja odpowiedź