Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Corporis ventriculi i wycinek carcinoma mucocellulare


Gość wnuczka

Rekomendowane odpowiedzi

Mój dziadek ma 76lat dostał skierowanie do szpitala gdyż nie umiał za dużo jeść, trochę zjadł i czuł sie pełny jakby mu coś w przełyku stawało. Po pobraniu wycinka z żołądka okazało się że ma raka żołądka. Opis wyniku był taki stwierdzono: corporis ventriculi. Reszta opisu to: narząd wycinek carcinoma mucocellulare. Narząd wycinek mucykarmin dodatni ++++ Proszę o interpretacje tego wyniku. Lekarz znów dał mu skierowanie do szpitala na wtorek, mają zrobić jeszcze jakieś drobne badania i czego go operacja wycinanie całego żołądka. Czy operacja ta jest trudna? Jak potem można żyć bez żołądka? Co można jeść? Czy są jakieś przeciwwskazania? I jakie są dalsze rokowania? Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik badania histopatologicznego to rak śluzowokomórkowy znajdujący się w trzonie żołądka. Jedynym skutecznym leczeniem jest całkowita resekcja żołądka. Operacja należy do tych trudniejszych i wymagających poświęcenia dłuższego czasu (około 4 godziny). Funkcjonowanie bez żołądka nie jest zbytnio utrudnione dla pacjenta i całkowicie realne. Trzeba potem przestrzegać zaleceń dietetycznych jakie poda lekarz przy wypisie. Jeść praktycznie mozna prawie wszystko tylko w małych ilościach i często. O rokowaniu mozna dopiero powiedzieć po operacji (wygląd narządów jamy brzusznej) i otrzymaniu ostatecznego wyniku badania histopatologicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po całkowitym usunięciu żołądka przewód pokarmowy jest naprawiany w ten sposób że robi sie zespolenie przełyku z jelitem. Jest to rak wczesny, co wynika z opisu mucocellulare, czyli ograniczający się do błony śluzowej. Konieczna będzie specjalna dieta. A rokowanie zależy od tego jak przebiegnie operacja. Trzeba być dobrej myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj była operacja, usunięto tylko guz z żołądka, trochę jelita i jakieś węzły chłonne. Nie usuwano żołądka całego bo mogło by sie to skończyć zgonem. Lekarz powiedział że ciężko będzie dalej, na żołądku czy gdzieś tam w brzuchu jest jakiś brzydki obszar zaatakowany wielkości około 30x10cm. Jutro mają być dalsze konsultacje z innymi lekarzami co dalej. Być może chemioterapia. Co mam o tym myśleć?? Jakie są nadzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wnuczka

Mój dziadek ma 75 lat stwierdzono u niego raka żołądka. I niedawno usunęli mu cały żołądek.Teraz otrzymał wynik badania histopatologicznego i doczytałam tam,że poza guzem stwierdzono-GASTRITIS CHRONICA(++),ACTIVA(+).Metaplasia intestinalis(+++)completa. Co oznacza ten wynik? Na tym wyniku pisze także,że rozpoznanie kliniczne to-PIERŚCIENIE ZESPOLENIA.Co to oznacza? Bardzo proszę o odpowiedź,bo nie wiem co to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój tata ma 67 lat od miesiaca ma trudności z połykaniem, krztusi się . w szpitalu zrobiono mu gastroskopie i powiedziano ,że zle to wygląda, pobrano materiał i wynik brzmi * błona śluzowa żołądka, przełyku z ogniskami gruczolakoraka. mucykarmin ujemny. jutro ma być konsultacja onkologiczna. proszę odpisać mi co to znaczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×