Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Standardowe procedury w czasie laparoskopowego usunięcia torbieli jajnika


Gość Makria

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowny Panie Doktorze, zadałam takie pytanie w wątku *Laparoskopowe usunięcie torbieli jajnika*, jednak jak widzę Pan nie odwiedza już wątków w których pierwszy post znalazł swoją odpowiedź i rozumiem to, gdyż powodowałoby to nadmierne Pana obciążenie, przy ilości pytań pojawiających się na tym forum. Chciałabym usłyszeć odpowiedź lekarza, gdyż z opiniami pacjentek już się spotkałam i są one tak rozbieżne, że temat wydaje się godny pogłębienia. Zastanawia mnie również jak standaryzowane są procedury zabiegu, jeśli występują takie rozbieżności? Wszystko zależy od lekarza, szpitala czy ogólnie przyjętych metod? Ale do rzeczy: mam mieć niedługo laparoskopowe usunięcie potworniaka jajnika, proszę więc o odpowiedź na następujące pytania: czy przed zabiegiem wykonuje się lewatywę i cewnikowanie? czy konieczne jest ogolenie okolic intymnych i całego brzucha oraz czy są one wykonywane? czy przy takim zabiegu wykonuje się jakieś operacje przez pochwę np. sprawdzenie drożności jajowodów przy pomocy aparatu shultzego? jak wygląda sprawa seksu przed i po zabiegu? Lekko żartobliwie mogę dorzucić pytanie czy na stole operacyjnym leży się całkowicie nago przykrytym jedynie chustami (nie wiem jak profesjonalnie nazywają się te przykrycia) i czy na sali operacyjnej jest ciepło, bo jestem *zmarźlakiem* i obawiam się że oprócz obolałego podbrzusza będzie mi jeszcze nieprzyjemnie zimno. Pytam o standardowe i konieczne czynności, gdyż wiem, że mogą się one różnić w zależności od szpitala. Jednak często są one wynikiem przyzwyczajeń, tak jak np. golenie okolic intymnych przed porodem siłami natury, tak więc jakie są uzasadnienia tych czynności (głównie mam na myśli golenie i cewnikowanie, bo lewatywę czy wykonywanie dodatkowych badań rozumiem). Dogłębne poznawanie tego tematu sprawiła, że jestem wyjątkowo spokojna przed zabiegiem, ale jednocześnie ciekawość nie daje mi spokoju. Serdecznie Pozdrawiam Makria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od lekarza, szpitala czy ogólnie przyjętych metod? - właśnie tak się dzieje, nie ma spójnych zasad i standardów w Polsce czy przed zabiegiem wykonuje się lewatywę i cewnikowanie? - lewatywy się nie wykonuje, cewnikowanie zależy od operatora czy konieczne jest ogolenie okolic intymnych i całego brzucha oraz czy są one wykonywane? - tak goli się podbrzusze, o zakresie okolic golenia poinformuje pielęgniarka, goli się rano w dniu zabiegu czy przy takim zabiegu wykonuje się jakieś operacje przez pochwę np. sprawdzenie drożności jajowodów przy pomocy aparatu shultzego? - nie jak wygląda sprawa seksu przed i po zabiegu? - po około 2 tygodni po zabiegu można swobodnie już uprawiać seks Lekko żartobliwie mogę dorzucić pytanie czy na stole operacyjnym leży się całkowicie nago przykrytym jedynie chustami (nie wiem jak profesjonalnie nazywają się te przykrycia) i czy na sali operacyjnej jest ciepło, bo jestem *zmarźlakiem* i obawiam się że oprócz obolałego podbrzusza będzie mi jeszcze nieprzyjemnie zimno. - leży się nago i jest ciepło, nie odczuje Pani zimna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×