Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Amputacja wg X rewizja Międzynarodowej Satatystycznej Klasyfikacji Chorób


Gość Piotr

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry! Jestem laikiem w tematach chirurgicznych, ale potrzebuje pewne dane z tego zakresu do mojej pracy dyplomowej, dlatego będę bardzo wdzięczny za pomoc. Chodzi o to, że potrzebuję dane statystyczne o amputacji palców dłoni, dane takie są, ale wg X rewizji symbole od S60-S69 dotyczące urazów dłoni zawierają jedynie informacje o urazowych amputacjach S68.0-S68.3, natomiast są mi potrzebne dane o amputacjach palców ogólnie. A, tego właśnie nie rozumiem, bo amputacja urazowa, to chyba przypadek gdzie przyjęty zostaje pacjent z odjętym już palcem prawda? Wiem, że w IX rewizji był podział na *traumatic* i *surgical amputation*. Nie wiem dlaczego tu tego nie ma i skąd w takim razie wziąc takie dane? To link do kodów:http://apps.who.int/classifications/apps/icd/icd10online/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, choć wcześniej korzystałem właśnie z tej strony, chodzi mi o to gdzie znajdują się amputacje wykonane w szpitalu np. pacjent przychodzi do szpitala ze zmiażdżonym palcem i niestety trzeba go amputować. To już nie jest chyba Amputacja urazowa, prawda? A tylko takie znajduje w tych klasyfikacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest amputacja urazowa czyli amputacja, która dokonała się w czasie urazu (na miejscu i w czasie urazu). To klasyczna amputacja, która może być przeprowadzana także z powodu niedokrwienia kończyny, martwicy (np.pourazowej), następstw zakażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dziękuję. Zmyliło mnie to że w ICD-9 był podział na traumatic amputation czyli amputacje urazową i surgical amputation, czego nie wiem jak przetłumaczy dosłownie, ale opis był właśnie amputacja chirurgiczna po urazie, chorobie itd. Dziwie się, że nie ma takiego podziału w nowszej klasyfikacji. No ale skoro ta jest to dla mnie wystarczające. Dziękuję jeszcze raz stapler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×