Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Decyzja usunięcia całej tarczycy


Gość ELŻBIETA

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ELŻBIETA

Mam 64 lata i mam problem.Byłam operowana na tarczyce ze schorzeniem Grawes Basedowa mając 31 lat Obecnie muszę podjąć decyzje w sprawie usunięcia całkowitego tarczycy.Wynik badania cytologicznego.Wole guzowate odrostowe. Rozpoznanie : Nodulus colloides partim cysticus glandulae thyreoideae( I III , IV )Alesiones non specyficae.Rozmaz zawiera krew ( II ) Płat lewy tworzy policykliczny guz 52mm x 45mm x 60mm Płat prawy dwa guzki Q 12mm i Qmm Endokrynolog dał skierowanie do szpitala na operacje nie zlecając rodzaju wykonania operacji. Chirurg gdy obejrzał wyniki nie badając mnie dał skierowanie na usunięcie całej tarczycy określając moje schorzenie jako niezłośliwy nowotwór tarczycy . Czytając forum o tarczycy dowiedziałam się ,że decyzje o rodzaju operacji podejmuje endokrynolog wydając skierowanie do chirurga.Czy wykonałam już wszystkie badania .Czy usunięcie całkowite tarczycy w moim przypadku jest konieczne. A może wystarczy usunąćguzki ,które powoli odrastają a może bym brała po operacji leki,które by niedopuściły do odrostu. Popoprzedniej operacji żadnych leków mi nie zapisywano,może to była przyczyna odrostu tych guzków.Dodatkowo chciałabym sie zapytać w jakich przypadkach stosuje sie operacje mniej inwazyjną laserową tarczycy. Bardzo proszę o poradę w mojej sprawie bo bardzo sie niepokoje swoim stanem wynikowym. Czuje sie naogół dobrze tylko wyniki są takie jak podałam wyżej . A może farmakologicznie można zatrzymać ten odrost ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elzbieta operacji tarczycy za pomoca lasera nie wykonuje sie, to nie brzuch ze mozna wprowadzic aparat,po drugie kobieto nikt Ci nie zlecil po operacji hormonu tarczycy,nie chodzilas do endokrynologa? i z tad ten odrost, jezeli stosowalabys hormon do tego by nie doszlo, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ELŻBIETA

Oczekiwałam odpowiedzi od specjalisty Z moim pytaniem zwracałam sie do chirurga. Kobieto jesteś osobą ,która nie zna zasad lecznictwa jakie stosowano w 1976 roku. W czasie operacji umarłam cudem mnie odratowali a po operacji tarczycy endokrynolodzy nie zalecali, żadnych leków ani chormonów . Kontrole przeprowadzali po roku od operacji i na tym się kończył okres lecznictwa. Obecnie stosują inne metody do tego przyczynił się zapewne rozwój lecznictwa. Skoro nie było żadnych dolegliwości to człowiek nie chodzi bez potrzeby do lekarza, który przyjmuje 500 km od miejsca mojego zamieszkania.Tak przeżyłam 34 lata. Mam odrost ,który się pojawił niedawno. Bo przez tyle lat nie było żadnych dolegliwości i zmian zewnętrznych szyi aby można było wcześniej zauważyć,że guzki odrastają. Obecnie bardzo sie boje tej operacji ze względu jakie miałam poprzednie przeżycia W klinice leżałam 3 miesiące to też o czymś świadczyło. Proszę być wyrozumiałym nie wszyscy tą operacje przechodzą jednakowo. A ponadto chciałam zauważyć ,że operacje laserowe wykonuje sie nie tylko na brzuchu , ale też inne części ciała.Elżbieta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę Pani nie zrozumiała tego co pisze się na forum. Oczywiście endokrynolog podejmuje decyzję, że należy leczyć operacyjnie tarczycę, ale chirurg już decyduje jaki jest zakres takiej operacji (czasami dopiero na stole operacyjnym) i jaką metodą ją wykonać. W przypadku choroby Gravesa-Basedowa praktycznie usuwa się cały gruczoł tarczycy, gdyż bardzo często dochodzi do jego odrostu. Proszę poczytać sobie na temat tej choroby: http://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Gravesa-Basedowa http://www.poradnikmedyczny.pl/mod/archiwum/508_choroba_gravesbasedowa_autoimmunologiczna.html Sformułowanie operacja przeprowadzona laserowo oznacza tylko, że w czasie zabiegu używa się lasera (czyli noża laserowego) i wcale nie jest to operacja małoinwazyjna. Zapewne chodzi Pani o wykonanie zabiegu metodą wideoskopową (nie laparoskopową, gdyż takie wykonuje się w jamie brzusznej) czyli za pomocą małej kamery i małych instrumentów. Wiem, że takie zabiegi wykonuje się w klinice chirurgicznej w Krakowie, ale w Pani przypadku raczej nie można takiego zabiegu wykonać, gdyż wcześniej miała już Pani zabieg na tarczycy, więc taka operacja w tym przypadku mogłaby być niebezpieczna (związana z uszkodzeniem np. nerwów). Czy odrost można zahamować farmakologicznie czy też nie decyduje o tym endokrynolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ELŻBIETA

Bardzo, bardzo dziekuje Panie doktorze za informacje dotyczącą mojej choroby Muszę wybrać sie jeszcze raz do endokrynologa na drugą konsultacje aby upewnić się czy taką samą diagnoze postawi. Aby przestać sie denerwować. Poczytam sobie wskazane przez Pana doktora tematy o tej chorobie. Lubie wszystko wiedzieć najpierw zanim podejme ostateczna decyzje Jeszcze raz dziekuje bardzo za informacje. Odezwę sie jeśli można po konsultacji endokrynologa POZDRAWIAM SERDECZNIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!! mam 23 lata i stwierdzono u mnie raka tarczycy, guz ma już 3 cm i jest konieczna operacja, u profesora którego się lecze sitwierdzil ze wytnie mi nawet węzły chłonne, jestem przerażona, mam małe dziecko i panicznie boje sie tej operacji, boje się co będzie z moim głosem, czy będę tyła, obecnie mam straszne huśtawki nastroju, czy to po operacji się zmieni? czy będę mogła miec jeszcze dzieci, opalać się, normalnie funkcjonować, pytam o o wszystko bo jetsem taka młoda i już mam takiego wilekiego guza i obawiam sie ze po tej operacji będe zmeczona, nie bede miala sily bede sie czula jak stara bezradna babcia. PROSZE POMÓŻCIE I ODPOWIEDZCIE MI. Z GÓRY SERDECZNIE DZIEKUJE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość alis_2006

Dana ja stosowałam Euthyrox po zabiegu i niestety guz odrósł,w ciągu 5 lat .Mój pasozyt ma ponad 10 cm .Mam wrażenie że to te hormony pobudziły go do wzrostu i to w takim tempie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość iwona irlandia

ja jestem od 4 tygodni po całkowitym usunieciu tarczycy mam 34 lata niestety moja tarczyca była w fatalnym stanie nie miałam raka ale budowa tarczycy byla patologiczna operacje dokonałam w irlandi gdzie mieszkam lekarz po zabiegu pokazał mi zdiecie tarczycy to był jak obcy głos mam pomimo koplikacji operacja sama trwala 5 godzin ale chirurg spisal sie na medal mam glos i wogule czuje sie swietnie teraz bioore hormony tarczycy jest dobrze blizna malutka nie widoczna tylko mam male problem czasami dretwieja mi rece i nogi podobno to z powodu złej gospodarki wapna wiec dla wszystkich co maja przejsc operacje jak trzeba podajcie sie ja przed operacja miałam ogromna nadczynosc tarczycy kołotania serca szybko sie meczyłam nie miałam siły na nic ciagła chandra moj puls skakała miedzy 120 a 160 po operacji jest fantastycznie mam siłe nie mecze sie mam mały puls i wogule przyznam tesz sie bałam ale mam to za soba czytam rozne opinie ze nie kiedy tylko czesciowo sie usuwa a ja mam cała tarczyce usunieta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×