Jakie badanie wykonać do oceny nadnerczy?

u?ytkownik
luluś

Jakie badanie należy wykonać w celu oceny stanu nadnerczy i kory nadnerczy.
Miałem wykonywane USG brzucha i jest tylko opis nerek, że są prawidłowe itp., czy w usg brzucha są również widoczne nadnercza, czy powinienem wykonać inne badanie, czy może opis mówiący o tym iż nerki są prawidłowe dotyczy też nadnerczy i kory nadnercza?

Reklama
u?ytkownik
stapler

Najlepszym badaniem oceniającym stan nadnerczy jest tomografia komputerowa. USG niestety nie oceni nadnerczy chyba, że guz wywodzący z nadnerczy jest bardzo duży. Aby wykonać badania stężenia hormonów kory nadnerczy i rdzenia trzeba mieć do tego przesłanki kliniczne (o tym musi zadecydować endokrynolog). Najczęściej wykonuje się: kortyzol, DHEA, KS, metanefryny i podstawowe badania krwi.

u?ytkownik
luluś

Rozumiem i dziękuję, na razie miałem wykonane podstawowe badania krwi i są bardzo dobre ob 5 , czy to już coś znaczy, czy przy poważnych schorzeniach te badania byłyby jednak nie za dobre?

u?ytkownik
stapler

OB jest bardzo ogólnikowym badaniem. Tylko zwiększa swoją wartość w przypadku stanu zapalnego i znacznie rozwiniętego procesu nowotworowego.
W przypadku niewielkich zmian nowotworowych może mieć prawidłową wartość.

u?ytkownik
Sylwia

Witam,mam czeste bole głowy w skroniach, problemy z ciśnieniem (wczoraj 110/90)...czesto mam opuchniete nogi ....oczywiscie wywalłam 1000 zl na kardiologa ktory nic nieznalazł a zemna jest coraz gozej. Czy nadnercza moga powodowac takie objawy? prosze o pomoc..Sylwia

u?ytkownik
piotr

Takie cisnienie jest prawidlowe, prawie,,moze te 90 powodje u ciebie jakis stres,,,ale nie powinnas miec boli glowy...wiec sprawdz te nerki

Twoja odpowiedź