Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Operacja wypadającej rzepki z kolana


Gość Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Miałam zwichniętą rzepkę już 3 razy. Ostatnio rzepka mi wypadła w czwartek i obecnie chodze w gipsie. Noga mnie cały cza boli. Rzepka sobie *lata* po kolanie. Lekarz propnuje mi operacje (nie jest to artroskopia). Mowi że artroskopia nie przyniesie należytych skutków, gdyż moje rzepki są ustawione skośnie i wysoko. Chce wszyć miesien który by stabilizował rzepkę. Czy po tej operacji długo bede musiała chodzić o kulach? Ile bede leżała w szpitalu i czy taka operacja dlugo trwa? Czy są jakieś procedury które mogłyby to prześpieszyć?? Zależy mi na czasie gdyż nie chcę zawalić szkoły. Z góry dziekuje za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

W Pani przypadku operacja jest jedynym leczeniem, które może przynieść poprawę. Co do terminu to wystarczy, że umówi się Pani w dogodnym terminie. Szczególnie dla młodych uczących się osób większość chirurgów jest wyrozumiała. Zabieg może trwać 1-1,5 godziny. Po operacji noga może być unieruchomiona przez 2 tygodnie. Wszystko zależy od samego zabiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, miałam wykonywany ten zabieg 3,5 roku temu i niestety okazał się niewystarczający ( obecnie na początku grudnia czeka mnie kolejna operacja, już bardziej złożona). W moim przypadku po operacji noga została usztywniona gipsem na dwa tygodnie, następnie zaś zastąpiono go ortezą. Rehabilitacja praktycznie od samego początku. Ogólnie po czterech miesiącach jeździłam już na rowerze. Potem przez kilka lat nie miałam żadnych problemów z kolanem, dopiero na moim własnym weselu rzepka ponownie *wypadła*. Mój lekarz prowadzący był nieco zaskoczony, podejrzewa, że odczepił się naczep przyszytego mięśnia. Przyczyny nie są do końca jasne, być może po prostu prowadziłam zbyt intensywny tryb życia. Oczywiścię życzę, żeby wszystko było w porządku!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 2 miesiące temu złamałam rzepkę z przemieszczeniem miałam operację i gips na 6 tygodni.Po ściągnięciu gipsu okazało się, że rzepka się nie zlała i jeszcze przez miesiąc mam nosić ortezę ortopedyczną. Czy to jest normalne ,że po tak długim czasie rzepka mogła sie nie zlać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam na imię Kasia mam dopiero 19 lat.Z jakieś 3 lata temu miałam zwichniętą rzepkę w kolanie i włożyli mi w gips i tak było z 4 razy.w zeszłym roku miałam robiony zabieg,który nic nie pomógł w tym roku znowu rzepka mi się zwichnęła i poszłam na operacje teraz jestem już po niej,ale mam problem bo nie wiem czy będę mogła chodzić ponieważ jestem już 3 tydzień po operacji a lekarze mi nie kazali zginać kolana i chodzę już tak trzy tygodnie a mam chodzić tak sześć tygodni a po tem nie wiem co rehabilitacja mnie czeka czy co?boję się że znowu nie wyszła ta operacja pomóżcie miproszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Mi również wypada rzepka, mam 13 lat i lekarz powiedział *ok 3 lata temu* , że operacja w moim przypadku jest niezbędna ..Nie miałam jej robionej przez ten czas , ponieważ moi rodzice uznali , że niema takie potrzeby. Ostatnio się pogorszyło.Zastanawiam sie czy jednak na nią nie iść. Szczerze się jej boje. Moja mama mówi , że jest tak operacja dla mnie za poważna . Ale ja cały czas się zastanawiam ,czy moja mama ma rację . Proszę odpiszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka mam 17 lat i już 3 razy mi wypadła rzepka .....za pierwszym razem było wszystko git....ale już za drugim nie ....najpierw nie chodziłam 2 tygodnie bo miałam wodę w kolanie zanim pojechałam na unie lubelska .Tam lekarz powiedział że muszę mieć artroskopie kolana..leżałam 4 dni w szpitalu.po operacji założyli mi gips miałam go na miesiąc 30 listopada go zdjęłam ,,teraz mam spuchnięte lekko kolano zginam trochę kolanem ale nie do końca ,,ostatnio się przewróciłam i poczułam lekki ból.....lekarz mówił ze czeka mnie jeszcze jedna operacja bo mam coś przesunięte .Powiedzcie jakie mam ćwiczenia robić ,czy powinnam kupić stabilizator .ile on kosztuje i ile potrwa ta męczarnia */*/*/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 21 lat wczoraj wypadła mi rzepka z prawego kolana po raz 3 . z lewego wypadła ok 3 razy dziś byłam u lekarza specjalisty i on mi powiedział ,że nie potrzebnie założyli mi gips . mam stabilizatory i to by wystarczyło i za 7 dni ściągają mi gips. Mi też muszą operacyjnie naprawić mi kolna :) ponieważ rzepki mam za wysoko ułożone .powiedzcie mi czy po tej operacji już nie będzie mi wypadała, bo to jest straszny ból wole sie zgodzić na tą operacje niż co pół roku cierpieć i chodzić w gipsie .prosze o odpowiedz milcia2606

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dominikaa

hej. Nazywam się Dominika i mam 14 lat. już 2 razy * wyskoczyła * mi rzepka. mam urwane jedno ścięgno któro nie trzyma rzepki i to jest przyczyną jej * wyskakiwania * dr. Bielak z Rzeszowa powiedział że najlepsza będzie operacja, polegająca na przyczepieniu ścięgna do rzepki na dwóch kotwicach i do kolana na śrubę. obecnie chodzę w stabilizatorze i nie wiem czy ta operacja coś da..Lekarz zapewniał mnie, że 6 tygodni po operacji, będę mogła zdjąć stabilizator. a 8 tygodni po niej będę mogła biegać skakać. w szpitalu mam leżeć około 2/3 dni. ale nie wiem, czy ta operacja coś da. jeden mięsień mi zanikł.*/ boję się, że znów mi wyskoczy. zwłaszcza, że za 2 lata mam bal gimnazjalny i nie chciałabym aby to się na nim stało podczas tańczenia. proszę o odpowiedź czy mieliście już taki zabieg oi czy pomogło. bardzo mi na tym zależy. *( *// do milcia2606 moje rzepki też są zbyt wysoko. */ i też mam stabilizator. moje kolano również wsadzili w gips po czym mój obecny lekarz puknął się w czoło. nic już nie rozumiem. nie ogarniam */

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż.. Ja mam 16 lat. Rzepka *lubi* mi wypadać przy każdej okazji, kiedy nie mam na kolanie stabilizatora. Za 3 tygodnie mam bal i chciałabym ubrać krótką sukienkę. Obawiam się, że będę musiała tańczyć ze stabilizatorem.Czy to obciach? Wypadła mi już około 5 razy, ale tylko raz miałam ją w gipsie, ponieważ przy innych, kolejnych razach po prostu ją sama ustabilizowałam poprzez szybkie zgięcie lub coś ala podobnego. Proponują mi operację w wieku 18 lat, po której się cierpi, ale są skutki i to pozytywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam, mój 7 letni syn miał w maju operację w związku z wrodzonym zwichnięciem rzepki, pozszywali mu zewnętrzne troczki i wsytawili kotwicę. Chodził w gipsie, potem ortezie, rehabilitował się solidnie, aż stanął sam na nogi i bawił się jak inni chłopcy w jego wieku. Niestety po 4 miesiącach znowu mu zaczyna wypadać. Czy czeka go kolejna operacja, a może uda się to naprawić artroskopią ? Proszę niech ktoś mi odpisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Też mam problem z rzepkami, a konkretnie to w wieku 16 lat po raz pierwszy w życiu wypadła mi lewa rzepka, no i 3 dni leżałam w szpitalu, po czym na 31 dni założyli mi gips. Miałam też sporo krwi w kolanie i mi ją ściągali (nie wiem czemu niektórzy mówią, że to boli, bo mnie w ogóle nie bolało). Na zdjęcie gipsu poszłam prywatnie do ortopedy, który powiedział, że na zwichnięcia nie zakłada się gipsu...Masakra co za lekarze w tym szpitalu. No i potem miałam z miesiąc rehabilitacji i jest ok. Jednak po 2 latach wypadła mi prawa rzepka...Zebrało mi się troszkę krwi, którą ortopeda mi ściągnał, no i przez kilka dni nosiłam opaskę na kolano. Lekarz powiedział mi też, że jeśli będzie mi się to często nawracać to będę musiała mieć operację. Ale z tego co słyszałam i czytałam to te operacje za wiele nie dają, bo i tak się nawraca. Teraz mam 23 lata i co jakiś czas zdarza mi się, że gdy źle postawię nogę to wypada mi rzepka i wraca na swoje miejsce. Krew mi się nie zbiera, ale boli mnie jakiś dzień czy dwa i przestaje. Nigdy nie jeździłam na nartach i nie zamierzam, bo wiem, że to się dla mnie źle skończy. Nie uprawiam też żadnych sportów, prócz tego, że chodzę na aerobik. Nie wiem co jest tego przyczyną, ani jak temu zapobiec. Proszę doradźcie mi coś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moja sytuacja wygląda tak że mam zwichniętą rzepkę , łąkotkę do podszycia w najgorszym wypadku do usunięcia oraz nadmiar błony maziowej do usunięcia. Moje pytanie jest takie czy podczas artroskopii związanej z podszyciem łąkotki oraz usunięciem fałdu czy lekarze będą mogli zrobić mi coś z ta rzepką. Nie wiem nap podszyć więzadła czy coś. Zależy mi na szybkiej odpowiedzi ponieważ 29 stycznia mam zabieg. Z góry dziękuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć*) Mi wypada rzepka od podstawówki, ostatnio wypadłą mi pare dni temu, niespodziewanie, ale na szczęście za każdym razem wraca na swoje miejsce, jest to dość uporczywe bo przy wypadaniu ból jest silny potem ustępuje aż do kolejnego razu. nie wiem czy to poważna sprawa i czy musze iść tym do lekarza?? co może mi powiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam ten sam problem 2 tygodnie temu miałam ponowne zwichnięcie rzepki lewej i czeka mnie teraz operacja która nie wiem na czym polega boję się że mogę przestać chodzić. Lekarze mówią że to nic groźnego ale ja i tak się boję. POMOCY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sylwia-Kutno

Mi tez po raz 1 wypadla w prawym kolanie i nie wiem co robic bo dopiero mialam operowany staw skokowy a juz mam problem z kolanem.Mam oglna wiotkosc i to pewnie tez dlatego tak sie dzieje,nie wiem poprostu czy powiedziec o rzepce ortopedzie a jak kaze mi nosci gips to jak ja bede chodzic a jestem o kulach bo 4 tygodnie temu mialam robiona artroskopie i rekonstrukcje wiezadel .blagam pomozcie mi co ja mam robic ,a moze ktos z was tak mial

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tez po raz 1 wypadla w prawym kolanie i nie wiem co robic bo dopiero mialam operowany staw skokowy a juz mam problem z kolanem.Mam ogolna wiotkosc i to pewnie tez dlatego tak sie dzieje,nie wiem poprostu czy powiedziec o rzepce ortopedzie a jak kaze mi nosci gips to jak ja bede chodzic Chcialabym pojsc na gimnastyke bo chodze juz 5 lat blagam pomozcie mi co ja mam robic ,a moze ktos z was tak mial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ja mialem zwichnientą zepke prawą mialem tylko mi sama się nastawila doktor założył mi orteze mam miec rechabilitacje i rezonans po rezonansie bendzie wiadomo ale boli mocno mam to 2 ras wczesnie mnie nie bolało i mam cos z miensniem czworoglowym boje sie oleracji bo wiem jak to wyglonda duzo filmikuw oglondalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam na imię Edyta mam taki sam problem tylko że w dwóch kolanach wyskakuje mi w rzepce od 15 lat, miałam rehabilitację, ściągana wodę, wizyty u ortopedy. Nigdy żaden lekarz nie powiedzial czemu się tak dzieję. Teraz nie dawno wysokczylo mi dwa razy w prawej ale samo wróciło a wczoraj w lewej niestety nie. Boję się chodzić bo mam wrażenie że zaraz mi się znowu przekreci się ból niesamowity :( Mam pytanie czy czekać samemu na samoistne przywrócenie czy udać się do lekarza *znowu*. Proszę o odpowiedź jak najszybszą. Słyszałam że lepiej nie wolno samemu nastawiać bo można sobie aby jeszcze gorzej zaszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej mam 15 lat i już trzy razy wyskoczyła mi rzepka . Dwa tygodnie temu wskoczyla mi prawa rzepka po chwili wskoczyla sama . Teraz noszę stabilizator A na lewym kolanie noszę opaskę uciskowa bo ostatnio moja rzepka wskoczyla i wyskoczyla kiedy spalam jest to mega uciazliwe bo sama boję wychodzić się z domu . Moja mama chcę bym miała operacje ale boję się że to nic nie da tak jak Wy piszecie . Proszę dajcie znać czy się zgodzić czy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Tydzień temu po raz pierwszy wyladla mi rzepka. Pojechałam na SOR i niby wszystko okej ale jak miałam robione prześwietlenie to rzepka znowu mi wypadła, czy to normalnej? Prześwietlenie miałam robione na drugi dzień po wypadku. Założyli mi stabilizator i kazali chodzić w nim przez 6 tygodni z nogą wyprostowaną. Ogólnie mam wrażenie ze ta rzepka mi sie rusza ale wydaje mi sie ze to dlatego iz jest to świeży uraz, dodam ze mam bardzo słuchnięto kolano. Mam 15 lat i nw czy to normalne w moim wieku. Oprócz prześwietlenia nie miałam innych badan typu USG 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, trochę późno pisze ale chciałam coś opowiedzieć o moich kolanach. Mam obecnie 14 lat i jest po 2 operacjach (prawego i lewego kolana). Mam wrodzaona nadruchliwość stawów przez co stawy są zbyt widoków żeby czasem podtrzymać dana kość. Gdy miałam 12 lat wypadła mi rzepka, później wypadła mi druga, nie szlam do szpitala bo myślałam ze to normalne. Po niecałym roku zgłosiłam siendo ortopedy który po obejrzeniu kolan stwierdził ze nie da się imaczej tego wyleczyć, ptrzebna jest operacja. I tak w grudniu 2017 roku wykonano Mi zabieg lewego kolana (rekonstrukcja troczkow, rekonstrukcja MPFL+mniejsze rzeczy typu błona maziowa). W sierpniu 2018 roku wykonali  mi artroskopie prawego z  przecięciem troczkow. Powiem tak, lewego kolana nie mogę zgiąć do końca, rzepka znów się podwicha i na USG wyszło ze coś jest poluzowane. Natomiast prawe nie jest takie złe lecz rzepka tez czasem się podwicha. Dodam ze w obu kolanach mi przeskakuje, strzela. Nie wiem co dalej, rehabilituje się ale cóż... słabe są efekty. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×