Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Controloc a przyjmowanie Euthyroxu


Gość Róża

Rekomendowane odpowiedzi

Z powodu całkowitego wycięcia tarczycy (2001r) przyjmuję Euthyrox w dawce 200 mikrogramów. Od lat poziom TSH wynosił w granicach 0,1 (tak miał pozostawać z uwagi na profilaktykę nawrotu nowotworu). Z powodu uciążliwej zgagi od lutego zaczęłam zażywać Controloc 40. Po półrocznej kuracji zbadałam poziom TSH. Wynosił 7,70! Lekarz zalecił zażywanie Controlocu kilka godzin po zażyciu hormonów tarczycy. Zmniejszyłam dawkę Controlocu do 20, a nawet próbuję go zażywać co drugi dzień. Po 2 miesiącach zrobiłam ponowne badanie poziomu TSH. Wyniósł 5,4. Lekarz twierdzi, że to niemożliwe. Czy Controloc może upośledzić wchłanianie Euthyroxu? Jakie jest niebezpieczeństwo tej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Controloc w żaden sposób nie powinien wpływać na wchłanianie substytutu hormonalnego tarczycy. Controloc zmniejsza wydzielanie kwasu solnego przez żołądek, a Euthyrox wchłaniany jest w jelicie cienkim (całkiem inna lokalizacja i całkiem inne środowisko). Może te wyniki to jakiś błąd laboratoryjny? Proszę spróbować Controloc zażywać co 2 dzień w godzinach wieczornych, a Euthyrox rano. I kontrolnie po 1-2 tygodniach wykonać kontrolne TSH w innej pracowni analitycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Controloc przyjmuję co drugi dzień, a mimo to poziom TSH jest wysoki. Badanie TSH wykonywałam 2 razy (każde w innym laboratorium). Co, oprócz Controlocu, może być przyczyną tak złego wchłaniania Euthyroxu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może problem nie tkwi w w samym wchłanianiu hormonów tarczycy. Proszę oprócz TSH wykonać fT4 i fT3. Jeśli poziomy tych hormonów będą dobre (fT4 i fT3) to może świadczyć, że np. w przysadce znajduje się ognisko, które produkuje w nadmiarze autonomicznie TSH. O badaniach musi zadecydować endokrynolog. Ja tylko sugeruje pewne postępowanie - to nie jest portal zajmujący się endokrynologią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

 

Mi lekarze tłumacza to w ten sposób. Eutyrox działa w środowisku kwaśnym. W chwili gdy weźmiemy controlg robi się zasadowe. I problem z tsh. Ma to sens. 

Przetestowałem już wiele miesięcy jak to połączyć. Niestety zawsze mam większą niedoczynność tsh przy przyjmuje controlg niż w czasie gdy go w ogóle nie przyjmuje. Na chwilę obecną biorę rano Eutyrox a controlg po śniadaniu 3 h później i jakoś to działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×